Paz. Mar 29th, 2020

Vice FM Holds Talks with Head of Japanese Cultural Foundation .

Dışişleri Bakan Yardımcısı, Japon Kültür Vakfı Başkanı Görüşmelere Devam Ediyor

Seoul dışişleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İkinci Dışişleri Bakan Yardımcısı Lee Tae-ho  Salı günü bir Japon kültür kuruluşundan yetkililerle bir araya geldi ve iki toplum arasındaki kültür alışverişini arttırmak için çabaları olduğunu söyledi.

Fumio Sameshima başkanlığında yürütülen Japonya-Kore Kültür Vakfı heyeti ile yaptığı görüşmelerde Lee, vakfın Koreliler için gençlik değişim programları ve üniversite bursları gibi eğitim ve akademik programlar sağlama çabalarını sürdürmesini istedi.


Japonya dışişleri bakanlığı altında 1983 yılında kurulan Tokyo merkezli vakıf, iki ülkeyi toplum düzeyinde birbirine bağlayan çeşitli kültürel programlar sunmaya kendini adamıştır.


Lee ayrıca, vakfın  Japonya’da çalışmak isteyen genç Korelilerin iş fırsatlarını arttırmada işbirliği yapmasını  da istedi ve bu gibi durumların ikili ilişkileri geliştirirken aynı zamanda insanlara yarar sağlayan işbirliği için iyi bir model olduğunu söyledi. 


Bakanlık, buna cevaben Sameshima’nın, özellikle gelecek nesiller arasında karşılıklı anlayışı desteklemeye yardımcı olmak için iki toplum arasındaki alışverişi genişletmek için çalışmaya istekli olduğunu belirtti. 


Güney Kore ve Japonya arasındaki tarih ve ticaret konusundaki ikili gerilimlerin ışığında,Lee, Seoul’ün tutumunun, devam eden anlaşmazlık ve kültürel işbirliğinde  ayrı ayrı ele alınmasını istedi.
Lee, devam eden taban düzeyindeki alışverişin bakanlığa göre diplomatik bir çözüme yönelik çabalara ivme kazandırabileceğini de ekledi.


gulnursen

Second Vice Foreign Minister Lee Tae-ho met with officials from a Japanese cultural foundation on Tuesday and discussed joint efforts to boost people-to-people exchanges, Seoul’s foreign ministry said.

During the talks with the delegation of the Japan-Korea Cultural Foundation, led by its chairman, Fumio Sameshima, Lee called for the foundation’s continued efforts in providing educational and academic programs for Koreans, such as youth exchange programs and fellowships.

Established under Japan’s foreign ministry in 1983, the Tokyo-based foundation is dedicated to offering various cultural programs that connect the two countries on a civilian level.

Lee also asked for cooperation in enhancing job opportunities for young Koreans seeking to work in Japan, saying that such cases serve as a good model for cooperation that benefits people while also boosting bilateral relations.
In response, Sameshima expressed willingness to work to expand people-to-people exchanges so as to help promote mutual understanding, particularly between future generations, the ministry said.

In light of current bilateral tensions between South Korea and Japan over history and trade, Lee explained Seoul’s stance calling for the ongoing dispute and cultural cooperation to be handled separately.

Lee added that continuing grassroots-level exchanges can provide momentum to efforts toward a diplomatic solution, according to the ministry.

17.09.2019 YONHAP NEWS