Paz. May 26th, 2019

US National Security Adviser Cancels Visit to S. Korea

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, Güney Kore’ye Ziyaretini İptal Etti  

U.S. National Security Adviser John Bolton has canceled a planned visit to South Korea. 

A diplomatic source in Seoul told KBS that Bolton was scheduled to arrive in Busan on Saturday, but canceled his trip due to the situation in Venezuela. 

A senior official at South Korea’s presidential office also confirmed the news, adding that it’s unlikely that he’ll reschedule a Korea trip in the near future. 

On Friday, Japan’s Kyodo News Agency reported that top security officials of South Korea, the United States and Japan will meet in the southeastern port city on Sunday for trilateral policy coordination ahead of the upcoming North Korea-U.S. summit.

An interim result of the experiment will be announced on Monday with the final result to be revealed one month later.

koreanmylife 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Güney Kore’ye yapacağı ziyareti iptal etti.

Seoul’deki diplomatik bir kaynak KBS’ye Bolton’un Cumartesi günü Busan’a gelmeyi planlandığını ancak Venezüella’daki durum nedeniyle seyahatini iptal ettiğini söyledi.

Güney Kore’nin cumhurbaşkanlığı makamındaki kıdemli bir yetkili de haberi doğruladı ve yakın bir gelecekte Kore ziyaretinin tekrar gündeme gelmesi ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Cuma günü, Japonya’nın Kyodo Haber Ajansı, Güney Kore’nin, ABD’nin ve Japonya’nın en üst düzey güvenlik yetkililerinin yaklaşmakta olan Kuzey Kore – ABD zirvesi öncesinde üçlü politika koordinasyonu için Pazar günü güney liman kentinde buluşacağını bildirdi. 

24.02.2019 – KBS World