Paz. Mar 29th, 2020

Two Opposition Parties to Take Joint Action for Justice Minister’s Dismissal

İki Muhalefet Partisi Adalet Bakanının İşten Çıkarılması İçin Ortaklaşa Harekete Edecek

Ana muhalefet Özgür Kore Partisi (LKP) ve küçük muhalefet partisi Bareunmirae Partisi, yeni atanan Adalet Bakanı Cho Kuk’a karşı güçlerini birleştirmeye karar verdi.

İki muhalefet partisinin grup başkanları salı günü bir toplantı düzenledi ve Cho’nun görevden alınmasının yanı sıra eski üst düzey cumhurbaşkanı sekreteri ve ailesini çevreleyen bir dizi iddianın dahil olduğu parlamento soruşturması talep eden hareket için ortaklaşa çalışmaya karar verdiler.

LKP grup başkanı Na Kyung-Won gazetecilere verdiği demeçte, partisinin, hareketi kabul etmek için Cho’nun atanmasına karşı çıkan her milletvekili ile daha geniş bir ittifak arayacaklarını söyledi.

Partilerin Cho’ya karşı uygunsuzluk iddialarının ne zaman parlamentoda denetime gireceği konusunda daha fazla görüşme yapılması gerektiğini söyledi.

Bareunmirae’in grup başkanı Oh Shin-hwan, “alternatif politika” izleyen diğer küçük muhalefet partileri ya da milletvekilleriyle bir ittifak olasılığını da ima etti ama savcının adalet bakanının ailesine yönelik devam eden soruşturması da dahil olmak üzere değişen koşulları izledikten sonra harekete geçeceklerini garanti etti.

-Z£P-

The main opposition Liberty Korea Party(LKP) and the minor opposition Bareunmirae Party have decided to join forces against the newly-appointed Justice Minister Cho Kuk.

The floor leaders of the two opposition parties held a meeting on Tuesday and agreed to jointly push for a motion that will demand Cho’s dismissal as well as a parliamentary probe into a set of allegations surrounding the former senior presidential secretary and his family.

LKP floor leader Na Kyung-won told reporters that her party will seek a wider alliance with every lawmaker who opposed Cho’s appointment in order to pass the motion.

Regarding when the parties would move for a parliamentary inspection into the allegations of impropriety against Cho, she said more talks are needed.

The Bareunmirae’s floor leader Oh Shin-hwan also hinted at the possibility of an alliance with other minor opposition parties or lawmakers who pursue “alternative politics” but ensured that they will take action after monitoring changing circumstances, including the prosecution’s ongoing investigation into the justice minister’s family.

10.09.2019 – KBS World