Cts. Ağu 17th, 2019

Trump Meets Lotte Chief, Praises Investment in Louisiana Plant

Trump, Lotte Başkanı İle Buluştu, Louisiana Fabrikası Yatırımını Övdü

ABD Başkanı Donald Trump, Lotte Grubu Başkanı Shin Dong-bin ile Beyaz Saray’da bir araya geldi ve firmanın ABD’deki büyük yatırımına teşekkür etti.

Pazartesi günü yaptıkları toplantıdan sonra Trump, Oval Ofisi’nde kendisinin ve Shin’in temsilci heyetinin fotoğrafını yayınlayarak Lotte Grubu Başkanı Shin’i Beyaz Saray’a davet etmenin harika olduğunu belirtti.

Trump, tweet’inde Güney Kore’nin Louisiana’ya 3,1 milyar dolar yatırdığını ve bunun Güney Koreli bir şirketin ABD’de bugüne kadarki en büyük yatırımı olduğunu ve Amerikalılar için binlerce iş olanağı yarattığını söyledi.

Ayrıca Güney Kore gibi büyük ortakların ABD ekonomisinin “her zamankinden daha güçlü” olduğunu bildiğini söyledi.

Lotte, geçtiğimiz hafta Louisiana’da yılda bir milyon ton etilen üretmesi beklenen bir kimyasal tesis açtı. Bu, Amerika’da şimdiye kadar Güney Koreli bir firma tarafından yapılan en büyük ikinci yatırımdır.

-Z£P-

U.S. President Donald Trump met with Lotte Group Chairman Shin Dong-bin at the White House and expressed gratitude for the firm’s large investment in the United States.

After their meeting on Monday, Trump tweeted that it was great to welcome Lotte Group Chairman Shin to the White House, posting a photo of himself and Shin’s delegation at the Oval Office.

Trump said in the tweet that the South Korean company just invested three-point-one billion dollars into Louisiana, adding it’s the biggest investment in the U.S. ever from a South Korean company and created thousands more jobs for Americans.

He also said that great partners like South Korea know the U.S. economy is “running stronger than ever.”

Lotte officially opened a chemical plant in Louisiana last week, which is expected to produce one million tons of ethylene a year. It is the second largest investment ever made in America by a single South Korean firm.

14.05.2019 – KBS World