Çar. Eki 28th, 2020

Traditional Dance, Music Set to Dazzle Over Lunar New Year’s Holiday

Geleneksel Dans ve Müzik, Ay Yeni Yılı Tatilinde Göz Kamaştıracak


Seoul’de 5-6 Şubat tarihleri arasında Ulusal Gugak Merkezi’nde “Pig Taryeong” gösterisi düzenlenecek. Fotoğrafta, Kore’nin Üç Krallığı döneminde eski halk koleksiyonlarından oluşan bir koleksiyon olan “Samguk Yusa” da yer alan Doğu Denizi ejderhasının oğullarından biri, nilüferler ve lotus çiçeği ile Cheoyong’u içeren bir dans gösterilmektedir. (Ulusal Gugak Merkezi)

Bu yılki Ay Yeni Yılı tatilinde, çeşitli yerlerde geleneksel Kore sahne sanatları yer alacak; Domuz Yılı’nda doğan veya giriş sırasında indirim alabilen ziyaretçiler Hanbok (geleneksel Kore kıyafetleri) giyinmiş halde etkinliklere katılabilecekler.

Ulusal Gugak Merkezi, Seoul’un Seocho-gu Bölgesi’ndeki Yeak-dang Salonu’nda 5-6 Şubat tarihleri arasında Yeni Yıl Müzik performansı olan “Pig Taryeong”a ev sahipliği yapacak. Taryeong, gugakta (geleneksel Kore müziği) bir tür halk şarkısıdır.

Bu performans ön bahçede bir gilnori (sokak geçit töreni) ile başlayacak, ardından bir dawwita (geleneksel Kore askeri müziği) grubunun güçlü müziği seyredilecek.

“Pig Taryeong”, geçmişte, Kore’nin Üç Krallık dönemi boyunca antik çağ halklarının bir koleksiyonu olan “Samguk Yusa” da yer alan Doğu Denizi ejderhasının oğullarından biri, nilüferler, lotus çiçeği ve Cheoyong gibi kötü ruhları engellemek için kullanılan bir dansa da sahip olacak. Ayrıca ailede huzuru sağlayan bir şarkı olan “Chugwonga”, geleneksel şamanist ritüel geçit ve enstrümantal topluluk sinawi yer alacak. Domuz Yılı’nda doğanlar veya Hanbok (geleneksel Kore kıyafetleri) giyenler, giriş ücretinin yüzde 90’ını alacaktır ya da sadece 1000 KRW ödeyeceklerdir.

Ayrıca, 5-6 Şubat tarihleri arasında, Kore Ulusal Dans Şirketi, “Tatil Sezonu Serisi”ni Seoul’ün Jung-gu Bölgesi’ndeki Kore Ulusal Tiyatrosu Haneul Tiyatrosu’nda sahne alacak. Serinin başlatılması, temiz bir ruh ve bedenle iyi şanslar dilemek için geleneksel bir ritüele sahip “Sinil” (愼 日) veya “Ertesi Gün” olacaktır.

Geleneksel danslar seonbi’nin “Hallyangmu” (alimler), yüksek bir davul ritmi olan “Dang Dang” ve sahnenin hızlı ve enerjik ritmi ile coşacağı kesin olan “Drum Sinawi” yer alacak. Üçten fazla üyeden oluşan aileler veya Hanbok giyenler biletlerde yüzde 30 indirim alabilirler.Seoul’de 5-6 Şubat tarihlerinde ünlü Kore restoranı Samcheonggak, geleneksel perküsyon performansı “Jinchan”a ev sahipliği yapacak. (Samcheonggak)


Sejong Sahne Sanatları Merkezi’nin 5-6 Şubat tarihleri arasında işlettiği bir restoran olan Samcheonggak’ta birinci sınıf Kore mutfağının tadını çıkarırken Kore gösteri sanatlarını izleyebilirsiniz. Geleneksel bir perküsyon performansı olan “Jinchan” modern bir yorumlama yapacak ve seyirciyi iyimser ritmi ile memnun edecek. Gösteriden sonra tatlı balkabağı çorbası, sulu kimchi, mantarlı bulgogi (marine edilmiş Kore bifteği), nilüfer yaprağı pilavı ve geleneksel çaydan oluşan bir lotus yemeği servis edilecektir.Seoul’de 5-6 Şubat tarihlerinde ünlü Kore restoranı Samcheonggak, geleneksel perküsyon performansı “Jinchan”a ev sahipliği yapacak. (Samcheonggak)

:. English .:


The National Gugak Center in Seoul from Feb. 5-6 will showcase “Pig Taryeong.” The photo shows a dance featuring cranes, the lotus flower and Cheoyong, one of the sons of the East Sea dragon featured in “Samguk Yusa,” a collection of ancient folktales during the era of the Three Kingdoms of Korea. (National Gugak Center)

This year’s Lunar New Year’s holiday will feature traditional Korean performing arts in a variety of places, with visitors born in the Year of the Pig or dressed in Hanbok (traditional Korean attire) eligible for discounts on admission. 

The National Gugak Center will host the Lunar New Year music performance “Pig Taryeong” from Feb. 5-6 at Yeak-dang Hall in Seoul’s Seocho-gu District. Taryeong is a type of folk song in gugak (traditional Korean music).

This performance will begin with a gilnori (street parade) at the front yard, followed by the powerful music of a daechwita (traditional Korean military music) band. 

“Pig Taryeong” will also feature a court dance used in the past to ward off evil spirits featuring cranes, the lotus flower and Cheoyong, one of the sons of the East Sea dragon featured in “Samguk Yusa,” a collection of ancient folktales during the Three Kingdoms era of Korea. Also included are “Chugwonga,” a song for peace in the family, the traditional shamanistic ritual gut and instrumental ensemble sinawi. Those born in the Year of the Pig or wearing Hanbok (traditional Korean attire) will get 90 percent off admission or pay just KRW 1,000. 

Also from Feb. 5-6, the National Dance Company of Korea will stage its “Holiday Season Series” at Haneul Theater of the National Theater of Korea in Seoul’s Jung-gu District. Starting the series will be “Sinil” (愼日), or “Next Day,” featuring a traditional ritual to wish for good luck with a cleansed spirit and body. 

Traditional dances will follow like “Hallyangmu” of seonbi (scholars), “Dang Dang,” with a high drum beat and “Drum Sinawi,” which is sure to electrify the stage with its quick rhythm and energetic beat. Families of more than three members or those who wear Hanbok can get a 30-percent discount on tickets. 


The famous Korean restaurant Samcheonggak in Seoul on Feb. 5-6 will host the traditional percussion performance “Jinchan.” (Samcheonggak)

Watch Korean performing arts while enjoying high-end Korean cuisine in one venue at Samcheonggak, a restaurant run by the Sejong Center for the Performing Arts, from Feb. 5-6. “Jinchan,” a traditional percussion performance, has received a modern interpretation and will delight the audience with its upbeat rhythm. After the show, a lotus dinner will be served comprising sweet pumpkin soup, watery kimchi, bulgogi (marinated Korean beef) with mushrooms, rice in lotus leaves and traditional tea. 

Kaynak / Source