Çar. Eki 28th, 2020

Tech Competition Heats Up Over Remote Work in S. Korea During Pandemic

Teknoloji Yarışı, Güney Kore’de Pandemi Sırasında Uzaktan Çalışma Nedeniyle Kızışıyor

Birçok şirket enfeksiyon risklerinden kaçınmak için çalışanlarını ofis dışında tutmayı tercih ettiğinden, bu yıl ülkedeki işyerleri yeniden şekillendirildi.

Temmuz ayında Kore Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı bir anket, ülkenin en büyük şirketlerinin yüzde 75’inin esnek çalışma sistemleri geliştirdiğini ve bu da uzaktan çalışma araçlarına olan artan talebi yansıttığını buldu.

Ülkenin en büyük mobil mesajlaşma operatörü Kakao Corp.’un yapay zeka (AI) birimi olan Kakao Enterprise Corp., kurumsal mesajlaşma hizmeti Kakao Work’ü bu hafta başında duyurdu.

Video konferans ve yapay zeka asistanı gibi uzak çalışma araçları sunan platform, ana şirketinin KakaoTalk messenger’ına benzer bir arayüze sahip.

Kakao Work’ün, KakaoTalk’un devasa 45,5 milyon yerel kullanıcı tabanını hedeflediği için ABD merkezli Slack Technologies Inc’den Slack ve Microsoft Corp.’tan Teams gibi küresel teknoloji firmaları tarafından yönetilen yerleşik platformlara meydan okuması bekleniyor. Güney Kore, buna kıyasla 51 milyonluk bir nüfusa sahip.

Daha küçük yazılım şirketleri de uzaktan çalışma araçları geliştirme yarışında ilgi odağı oldu.

Ülkenin en büyük otomobil üreticisi Hyundai Motor Co. için iş işbirliği yazılımı geliştiren Startup Madras check, 5G kurumsal ağları kullanan bir uzak çalışma platformu geliştirmek için bu ay büyük telekom operatörü KT Corp. ile ortaklık kurdu.

Video konferans geliştiricisi SaehaComms Co. ve sanal yazılım firması Tilon Inc.’i de içeren ortaklık, KT Digital Works adlı hizmeti bu yılın sonuna kadar yayınlamayı hedefliyor ve yurtdışına da gözünü dikiyor.

KT’nin kurumsal iş grubu başkanı Park Yoon-young yaptığı açıklamada, “Digital Works’ün yerel ilerlemesine dayanarak, ortaklarımızla küresel pazarı hedefleyeceğiz.” dedi.

Samsung Group’un bir BT hizmet birimi olan Samsung SDS Co., daha önce yalnızca Samsung bağlı şirketler için mevcut olan kurumsal bulut yazılımını açarak daha fazla işletmeyi izliyor.

Şirketin Brity Works platformu, e-posta, mesajlaşma, video konferans ve AI sohbet robotu hizmetleri gibi standart işbirliği yazılımlarının yanı sıra bir AI’nın basit tekrarlayan görevleri yerine getirdiği robotik süreç otomasyonu sağlıyor.

Analistler, Samsung SDS gibi BT şirketlerinin pandeminin sonu gelmeden uzaktan çalışma trendinden kâr etmesini bekliyorlar.

Hanwha Investment & Securities Co.’da bir analist olan Kim So-hye, “Pandemi deneyimi, zorunlu bir faktör olan uzaktan çalışma çözümleri gibi kurumsal BT hizmetlerine yatırım yaptı.” dedi.

Samjong KPMG Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün bir raporuna göre, küresel işbirliği aracı pazarının 2018’deki 11 milyar dolara kıyasla 2023’te 13,6 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor.

MinSu94

SEOUL, Sept. 18 (Yonhap) — South Korean tech firms are joining the race for the growing remote work market, industry officials said Friday, as businesses brace for a drawn-out fight against the COVID-19 pandemic.

The country’s workplaces have been reshaped this year as many companies opt to keep their workers out of offices to avoid infection risks.

A July survey by the Korea Economic Research Institute found that 75 percent of the country’s largest companies have introduced flexible working systems, reflecting increasing demand for remote work tools.

Kakao Enterprise Corp., an artificial intelligence (AI) unit of the country’s largest mobile messenger operator, Kakao Corp., unveiled its corporate messaging service Kakao Work earlier this week.

The platform, which offers remote work tools, such as videoconferencing and an AI assistant, has an interface similar to its parent company’s KakaoTalk messenger.

Kakao Work is expected to challenge established platforms run by global tech firms, such as Microsoft Corp.’s Teams and Slack from U.S.-based Slack Technologies Inc., as it targets KakaoTalk’s massive 45.5 million local user base. South Korea has a population of 51 million in comparison.

Smaller software companies have also been in the spotlight in the race to develop remote work tools.

Startup Madras check, which has developed work collaboration software for the country’s largest automaker, Hyundai Motor Co., partnered with major telecom operator KT Corp. this month to develop a remote work platform using 5G enterprise networks.

The partnership, which also includes videoconference developer SaehaComms Co. and virtual software firm Tilon Inc., aims to release the service, named KT Digital Works, by the end of this year and is also setting its sights overseas.

“Based on Digital Works’ local progress, we will target the global market with our partners,” Park Yoon-young, head of KT’s enterprise business group, said in a statement.

Samsung SDS Co., an IT service unit of Samsung Group, is eyeing more business by opening its enterprise cloud software, previously only available for Samsung affiliates.

The company’s Brity Works platform provides standard collaboration software, such as email, messaging, videoconferencing and AI chatbot services, as well as robotic process automation, in which an AI handles simple repetitive tasks.

Analysts expect IT companies, such as Samsung SDS, to profit from the remote work trend, with no end in sight to the pandemic.

“The experience of the pandemic has made investment in enterprise IT services, such as remote work solutions, a compulsory factor,” Kim So-hye, an analyst at Hanwha Investment & Securities Co., said.

The global collaboration tool market is expected to reach US$13.6 billion in 2023, compared with $11 billion in 2018, according to a report from the Samjong KPMG Economic Research Institute.

18.09.2020 – Yonhap News