Sal. Tem 23rd, 2019

Social Dialogue on Flexible Work Hours to Conclude This Month

Esnek Çalışma Saatlerine İlişkin Sosyal Diyalog Bu Ay Sonuçlanacak

The Economic, Social and Labor Council says it will conclude dialogue on the flexible work hour system on February 18th, with its eighth and final meeting scheduled that day.

The council’s committee on the improvement of the flexible work hour system made the announcement Friday during its sixth session, and plans a seventh meeting next Wednesday.

Labor, management and government delegates taking part in the committee have agreed to this timetable, but reaching an agreement on expanding flexible work hours remains elusive.

In a statement Thursday, the Federation of Korean Trade Unions said it opposes extending the unit period of the flexible work hour rule.

Representatives of employers say extending the flexible work hours is necessary for productivity.

edaozgul33

Ekonomik, Sosyal ve İş Konseyi, 18 Şubat’ta yapılacak olan esnek çalışma saati sistemi ile ilgili diyaloğu, o gün planlanan sekizinci ve son toplantısıyla sonuçlandıracağını söyledi.

Esnek çalışma saati sisteminin iyileştirilmesiyle ilgili konsey komitesi, açıklamayı Cuma günü altıncı oturumu sırasında yaptı ve gelecek Çarşamba günü yedinci bir toplantı yapmayı planlıyor.

Komitede yer alan işgücü, yönetim ve hükümet delegeleri bu takvimi kabul ettiler, ancak esnek çalışma saatlerinin genişletilmesi konusunda bir anlaşmaya varılması halen zor görünüyor.

Perşembe günü yapılan açıklamada, Kore Sendikalar Federasyonu, esnek çalışma saati kuralının birim süresinin uzatılmasına karşı olduğunu söyledi.

İşveren temsilcileri, esnek çalışma saatlerinin uzatılmasının verimlilik için gerekli olduğunu söylüyor.

08.02.2019 – KBS World