Cts. Oca 16th, 2021

Seoul’s Second Heat Wave Advisory of Year to be Issued on Tues.

Seoul’un İkinci Sıcak Hava Dalgası Salı Günü İtibariyle Geliyor

Bu yıl Seoul için ikinci kez sıcak hava tavsiyesi verilecek. 

Kore Meteoroloji Uzmanlığının pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre; sıcak hava Seoul’u, Gwacheon ve Goyang dahil Gyeonggi Eyaleti’nin bazı bölümlerini ve Yeongwol ile Chuncheon dahil Gangwon Eyaleti’nin bazı yerlerini perşembe günü sabah 11 itibariyle etkileyecek. 

Seoul’un ilk sıcak hava tavsiyesi 24 Mayıs’ta yapılmıştı. 

Bu arada, Pazartesi günü Daegu, Gyeonggi Eyaleti ve Gumi ve Gyeongsan da dahil olmak üzere Gyeonggi Eyaleti’nde ve Gapyeong ve Gwangju dahil Kuzey Gyeongsang Eyaleti’nin bazı bölgelerine uyarı verildi.

En az iki gün boyunca etkisini gösterecek sıcak hava dalgasının gün içinde 33 derecenin üzerinde olacağı düşünülüyor. Öğleden sonra ise yine en az iki gün için 35 derecenin üstüne çıkabilir. 

nazozgen 

A heat wave advisory is set to be issued for Seoul for the second time this year. 

The Korea Meteorological Administration announced on Monday that the heat advisory will take effect for Seoul, parts of Gyeonggi Province, including Gwacheon and Goyang, as well as some regions in Gangwon Province, including Yeongwol and Chuncheon on Tuesday at 11 a.m. 

Seoul’s first advisory of the year was issued earlier on May 24th. 

Meanwhile, advisories were issued on Monday for Gapyeong and Gwangju in Gyeonggi Province, Daegu and parts of North Gyeongsang Province, including Gumi and Gyeongsan. 

A heat wave advisory is issued when the daytime high is forecast to stay above 33 degrees Celsius for two straight days or longer. A warning is issued when afternoon highs are likely to hit above 35 degrees for at least two consecutive days.
24.06.2019 – KBS World Radio