Paz. Mar 29th, 2020

Seoul’s New Science Minister Picks Tokyo’s Export Curbs as Top Challenge

Seoul’ün Yeni Bilim Bakanı, Tokyo’nun İhracat Önlemlerini Başlıca Mücadele Olarak Seçti

Güney Kore’nin yeni bilim ve teknoloji bakanı, Japonya’nın ticari kısıtlamalarına cevap vermenin ilk politika önceliği olacağını söyledi.

Açılış töreninde ve daha sonra salı günü gazetecilere verdiği demeçte, yeni atanan Bilim ve Bilişim, İletişim Teknolojileri Bakanı Choi Ki-young, ülkenin diğer sanayi kuruluşları tarafından sarsılmaması için kilit sanayi malzemelerine ve bileşenlerine olan güvenini arttırma çabalarının zamanında yapılacağına söz verdi.

Choi, bakanlığının ulusal laboratuvarları belirleyeceğini ve ülke genelinde her kilit tesisi araştırma kapasitesini en üst seviyeye çıkarmanın bir yolu olarak bağlayacağını söyledi.

Ayrıca, endüstriler, akademiler ve düşünce kuruluşları tarafından ilgili araştırmaların uygulanabilirliğini arttırma ve araştırma sonuçlarını daha da ticarileştirme gereğini vurguladı.

-Z£P-

South Korea’s new science and technology minister says responding to Japan’s trade restrictions will be his top policy priority.

Speaking during his inauguration ceremony and later with reporters on Tuesday, newly-appointed Science and ICT Minister Choi Ki-young vowed timely efforts to enhance the country’s self-reliance on key industrial materials and components so that it would not be shaken by other countries.

Choi said specifically that his ministry will designate national labs and connect every key facility across the nation as a way of maximizing research capacity.

He also stressed the need to raise the practicality of related research by the industries, academies and think tanks and further commercialize research outcomes.

10.09.2019 – KBS World