Pts. Eyl 16th, 2019

Seoul Under First Heat Wave Advisory of Year

Seoul, Yılın İlk Isı Dalgası Danışmanlığı Altında

Kore Meteoroloji İdaresi, her zamankinden daha sıcak olanların arasında, Seoul’ün yılın ilk sıcak hava dalgası tavsiyesini yayınladı.

Busan ve Gwangju’ya Cuma günü saat 11: 00’den itibaren yanı sıra Gyeonggi, Gangwon, Güney Jeolla ve Güney Gyeongsang İllerinde bulunan alanlarda da danışmanlık yapıldı.

Bu Daegu, Ulsan ve Gyeonggi ve Gyeongsang eyaletlerinin bölgelerinin ısı danışmanlığı altına alınmasından bir gün sonra geliyor.

Gündüzün en yüksek seviyesinin iki düz gün veya daha uzun bir süre boyunca 33 santigrat derece üstünde kalacağı tahmin edildiğinde bir sıcak hava dalgası tavsiyesi verilir. Öğleden sonraları yüksek olanların art arda iki gün boyunca 35 derecenin üzerine çıkması muhtemel olduğunda bir uyarı verilir.

Öğleden sonraları hava durumu tahmininde bulunan hava durumu tahminleri, Kuzey Gyeongsang Eyaletindeki Gyeongsan ve Uiseong için 36 dereceye, Daegu ve Gumi’de 35 dereceye, Seoul’de 32 dereceye, Perşembe’den sonra yaklaşık iki ila üç dereceye ulaşacak.

Yağmurun Pazartesi günü ülkeye gelmesiyle birlikte sıcaklıkların mevsimsel normlara dönmesi bekleniyor.

handesshi

The Korea Meteorological Administration has issued Seoul’s first heat wave advisory of the year amid hotter-than-usual temperatures.

Advisories were also issued for Busan and Gwangju from 11:00 a.m. on Friday as well as areas in Gyeonggi, Gangwon, South Jeolla and South Gyeongsang Provinces. 

This comes a day after Daegu, Ulsan and parts of Gyeonggi and Gyeongsang provinces were placed under heat advisories. 

A heat wave advisory is issued when the daytime high is forecast to stay above 33 degrees Celsius for two straight days or longer. A warning is issued when afternoon highs are likely to reach more than 35 degrees for two days in a row or more. 

The weather agency forecast afternoon highs will reach 36 degrees for Gyeongsan and Uiseong in North Gyeongsang Province, 35 degrees in Daegu and Gumi and 32 degrees in Seoul, about two to three degrees higher than Thursday. 

Temperatures are projected to cool back down to seasonal norms when rain drenches the nation on Monday.

24.05.2019-KBS WORLD RADIO