Çar. Eki 28th, 2020

Seoul Strongly Condemns New Zealand Terror Attack

Seoul Yeni Zelanda’daki Terör Saldırısını Kınadı

Güney Kore devleti, Yeni Zelanda’daki Christchurch’te birçok ölüme sebep olan terörist saldırısını kınadı. 

Cuma günü Dışişleri Bakanlığından bir sözcü açıklamasında Seoul’un, hayatını kaybedenlere, ailelerine, Yeni Zelanda vatandaşlarına ve devletine taziye dileklerini ilettiğini söyledi.

Bildiriye göre; insanlığa sığmayan bu terörist saldırı hiçbir durumda kabul edilemez. Devlet, terörün bitirilmesi gerektiğini, Güney Kore’nin de terörün kökünü kurutmak için uluslararası alanda her türlü rol oynayacağını belirtti.

Yeni Zelanda’nın Güney Adasındaki en büyük şehri olan Christchurch’teki iki camide cuma günü gerçekleşen büyük saldırıda, 49 kişinin hayatını kaybettiği ve 40 kişinin de yaralı olduğu belirtildi. 

nazozgen 

The South Korean government has expressed grave concern over the terrorist attack in Christchurch, New Zealand that claimed many lives and strongly denounced the shootings.

In a statement by a Foreign Ministry spokesperson on Friday, Seoul extended deep condolences to the victims, their families and the people and government of New Zealand.

The statement said that terrorism is an act against humanity that can’t be justified under any circumstances. The government said terrorist acts must be eradicated and South Korea will continue to take part in international efforts to root out terrorism.

Mass shootings at two mosques in Christchurch, the largest city on New Zealand’s South Island, on Friday are believed to have claimed 49 lives and left some 40 people injured.

16.03.2019 – KBS World Radio