Çar. Ağu 5th, 2020

Seoul Mayor Found Dead Hours After Reported Missing: Police

Polis: Seoul Belediye Başkanı Kayıp Bildiriminden Saatler Sonra Ölü Bulundu

Bir polis arama ekibi cesedini Perşembe gece yarısından birkaç dakika sonra resmi ikametgahının yakınındaki Bukak Dağı’nın ormanlık tepelerinde buldu. İntihar ettiği düşünülüyor.

Polis, ölümünün kesin nedenini araştırmayı planlıyor.

Park’ın eski kadın asistanına karşı cinsel suç iddialarına yönelik bir soruşturma ile karşı karşıya olduğu bildirildi. Bir kaynağa göre, olası bir “MeToo” davasında istenmeyen “fiziksel temas” ve “uygunsuz” telefon mesajları nedeniyle 65 yaşındaki Park’a polisle resmi bir şikayette bulundu.

Polis raporundaki ifadesinde Park’ın kızı Perşembe günü akşam 5.17’de ‘evden çıkmasından dört-beş saat sonra’ vasiyetname gibi gelen bir mesaj bıraktıktan sonra telefonunu kapattığını söyledi.

Park, Seoul bölgesi merkezinde bulunan Jongno’daki ikametgahını 10.44’te, siyah bir şapka giyerek ve siyah bir sırt çantası taşıyarak terk etti.

CCTV görüntüleri, Jongno’daki dağlık bir mahalle olan Waryong Park’a saat 10:53’te geldiğini gösterdi.

Kayıp raporunu aldıktan kısa bir süre sonra, polis memurları yüzlerce subay, drone ve koklama köpeğini içeren büyük bir arama operasyonu başlattı.

İktidardaki Demokrat Parti üyesi Park, 2011’den beri Seoul Belediye Başkanı olarak görev yapıyordu ve 2022 başkanlık seçimlerinde aday gösterilecek potansiyel bir aday olarak görülüyordu.

MinSu94

SEOUL, July 10 (Yonhap) — Seoul Mayor Park Won-soon was found dead in Seoul around at the start of Friday, hours after he was reported missing, police said.

A police search team found his body in the forested hills of Mount Bukak near his official residence minutes after Thursday midnight. He’s presumed to have taken his own life.

Police plan to investigate the exact cause of his death.

Park had reportedly faced a probe into allegations of sexual offense against his former female assistant. She filed a formal complaint with police against Park, 65, on Wednesday over unwanted “physical contact” and “inappropriate” phone messages from him in a possible “MeToo” case. according to a source.

Park’s daughter filed a police report at 5:17 p.m. Thursday that he “had left home four to five hours ago” after leaving a message that sounded like a will and his phone was turned off.

Park left his residence in the central Seoul ward of Jongno at around 10:44 a.m., wearing a black hat and carrying a black backpack.

CCTV footage showed him arriving at Waryong Park in a hilly neighborhood in Jongno at 10:53 a.m.

Shortly after receiving the report of him missing, police officers launched a massive search operation around the area involving hundreds of officers, drones and sniffer dogs.

Park, a member of the ruling Democratic Party, had served as mayor of Seoul since 2011 and he was regarded as a potential candidate to run for the 2022 presidential elections.

09.07.2020 –  Yonhap News