Çar. Kas 25th, 2020

Seoul Expert Lists US Election, COVID-19 as Key Variables for N. Korean Denuclearization

Seoul Uzmanı ABD Seçimleri Ve COVID-19’u Kuzey Kore’nin Nükleer Silahlardan Arındırılması İçin Anahtar Değişkenler Olarak Listeledi
 
Güney Koreli bir Kuzey Kore uzmanı, gelecek yılın, komünist devletin nükleer silahlardan arındırılmasının gelecekteki seyrini belirleyecek çok önemli bir dönem olacağını söyledi.
 
Kore Ulusal Birleşme Enstitüsü’nde araştırmacı olan Chung Sung-yoon, Cuma günü yayınlanan bir raporda tahminini paylaşarak Washington ve Pyongyang’a ilişkin stratejilerin belirsiz olduğu ve mevcut koşulların Kuzey Kore nükleer meseleleriyle ilgili müzakerelere elverişli olmadığı şeklinde değerlendirdi.
 
Chung, yaklaşan ABD başkanlık seçiminin kritik bir değişken olacağını, Kasım seçiminin galibinin ve oylamaya giden sürecin ABD-Kuzey ilişkileri üzerinde etkisinin olacağını söyledi.
 
Ayrıca, 2018’den beri tercih edilen Güney ve ABD ile uzlaşma tekliflerinin reddedilmesinin ardından, Kuzey’in katı politikalara geri döndüğü tahmininde bulunarak, Pyonyag’ın strateji değişikliklerindeki dallanıp budaklanmalara da dikkat çekti.
 
Araştırmacı ayrıca, pandeminin uzamasının Kuzey Kore ekonomisini daha da tüketeceğini ve birçok Kuzey Koreli’nin rejime karşı dönmesine neden olabileceğini söyleyerek COVID-19’u değişken bir faktör olarak gösterdi.
 
Sae Mira


A South Korean expert on North Korea says next year will be a crucial period that will determine the future course of the communist state’s denuclearization.

Chung Sung-yoon, a researcher at the Korea Institute for National Unification, shared his prediction in a report released on Friday, assessing that current conditions are not conducive to negotiations on North Korean nuclear issues, while related strategies by Washington and Pyongyang are uncertain.

Chung said the upcoming U.S. presidential election will be a critical variable, while the winner of the November election as well as the process leading up to the vote will have an impact on U.S.-North relations. 

He also noted the ramification of changes in Pyongyang’s strategies, presuming that the North has reverted to hardline policies after discarding overtures of compromise with the South and the U.S. that had been favored since 2018.

The researcher also cited COVID-19 as a volatile factor, saying the protraction of the pandemic will further exhaust the North Korean economy and may lead many North Koreans to turn against the regime.

11.09.2020 – KBSWORLD