Pts. Haz 1st, 2020

Seoul Cancels Park Events for Children’s Day on COVID-19 Concerns

Seoul COVID-19 Sebebiyle Çocuklar Gününde Park Etkinliklerini İptal Etti

Pazar günü Seoul Şehri, yeni koronavirüsünün yayılma olasılığına karşı endişeleri göz önünde bulundurarak Çocuklar Günü için her yıl parklarda düzenlenen etkinlikleri ve festivalleri iptal etti.

Karar, geçtiğimiz Perşembe günü Buddha’nın doğum günüyle başlayan ve Salı günü Çocuklar Günü’yle bitecek olan 6 günlük “altın tatil” boyunca şehir parklarında düzenlenecek olan her etkinliği kapsıyor.

Şehir Belediyesi; maske takılması ve iki metre kuralına uyulması gibi karantina kurallarına uyulmasını ve parklarda çok fazla zaman geçirilmemesini tavsiye etti.

Şehir ayrıca parklardaki mobil satıcılara, vatandaşlar ya da kurumlar tarafından düzenlenen illegal etkinlik ve performanslara karşı da sert önlem alacak.

nazozgen

Seoul City said on Sunday that it canceled all events and festivals held at parks every year around Children’s Day over concerns about the possible spread of the novel coronavirus.

With the decision, no events will be held at city-run parks during the six-day “golden holiday” period that started last Thursday on Buddha’s Birthday and will last until Tuesday on Children’s Day.

The city government is advising people to refrain from spending a lot of time at parks and abiding by quarantine rules such as wearing masks and keeping a distance of at least two meters from other people.

The city will also crack down on illegal and mobile vendors at parks and restrict events or performances organized by citizens or organizations.

03.05.2020 – KBS World Radio