Cum. Ağu 14th, 2020

Self-Isolation Violators to Wear Wristbands from Monday

Pazartesiden İtibaren -Kişisel Karantina- İhlalcileri Bileklik Takacak

Güney Kore, pazartesiden itibaren -kendi kendine izolasyon- kurallarını ihlal eden kişileri takip etmek için elektronik bileklikler kullanacak.

Merkezi Afet ve Güvenlik Önlemleri Genel Merkezi cuma günü yaptığı açıklamada, evlerini haber vermeden terk eden ve evde olup olmadığının kontrol edildiği telefon çağrılarına cevap vermemek gibi karantina önlemlerini ihlal edenlerden daha iyi takip edilebilmeleri için “güvenlik bantları” giymeleri isteneceğini açıkladı.

Ancak insanları giymeye zorlamak için yasal bir zemin olmadığı için rıza gereklidir.

Bileklik takmayı kabul etmeyen ihlalciler belirlenen bir tesiste karantinaya alınacak ve ilgili masrafları kendileri karşılayacaktır.

Son önlemin etkili olduğundan emin olmak için hükümet, hareketlerini daha iyi izlemek için şu anda kullanılmakta olan kendi kendine karantina mobil uygulamasını da geliştirdiğini söyledi.

Perşembe günü itibari ile, korona virüsün patlak vermesi nedeniyle Güney Kore’de 44 binden fazla insan kendini izole ediyordu ve 270’ten fazla ihlal gerçekleşti.

-Z£P-

South Korea will use electronic wristbands to keep track of people who violate self-isolation rules starting from Monday.

The Central Disaster and Safety Countermeasures Headquarters announced Friday that people who breach self-quarantine measures, such as leaving their homes without notice and not answering check-in phone calls, will be asked to wear the “safety bands” so they can be better monitored.

But consent is required since there is no legal ground to force people to wear it.

Violators who do not consent to wearing the wristband will be quarantined at a designated facility and bear any related costs.

To make sure the latest measure is effective, the government said it also improved the self-quarantine mobile app currently in use to better track down their movements.

As of Thursday, more than 44-thousand people were self-isolating in South Korea due to the coronavirus outbreak, with over 270 related violations.

24.04.2020 – KBS World