Cum. Eki 23rd, 2020

Scientists Discover Anticarcinogenic Substances on Dokdo

Bilim adamları Dokdo’da Antikanserojen Maddeler Keşfettiler

Spiker: Güney Kore hükümeti ve devlet tarafından yürütülen bir araştırma enstitüsü, Doğu Denizi’ndeki Dokdo adacıklarına yakın bir yerde çevre dostu antikanserojen maddelerin keşfedildiğini açıkladı.

Rapor: Devlet tarafından işletilen Kore Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’ndeki bir araştırmacı ekibi pazartesi günü yaptığı açıklamada, Doğu Denizi’ndeki Dokdo adacıklarının çevresinde antikanserojen maddeler keşfettiklerini açıkladı.

2006’dan beri Dokdo’da çeşitli araştırmalar yapan Dr. Shin Hee-jae’nin liderliğindeki ekip, üç yeni maddenin adacıkların yakınındaki regosol toprağında yaşayan deniz mikroorganizmalarında bulunduğunu söyledi.

Dokdolipids A-C olarak bilinen maddeler, kolorektal, mide, akciğer, böbrek, prostat ve meme kanserleri için hücre hatlarına karşı orta derecede sitotoksisite gösterir.

Maddeler, kozmetik, ilaç, gıda ve ev ürünleri yapmak için yaygın olarak kullanılan çevre dostu biyo-yüzey aktif maddelerdir.

Son bulgular küresel tıp dergisi “Marine Drugs”ın Nisan sayısında yayınlandı ve devlet tarafından işletilen enstitü hem yerel hem de uluslararası patent başvurularını tamamladı.

Enstitü, Dokdo’da, bazı 12 bin deniz mikroorganizma türünü hastalıkları tedavi edebilecek diğer kimyasal madde keşifleri için araştırmaya devam ederken antikanserojen biyo-yüzey aktif maddelerin keşfini ticari değere sahip ürünlere uygulamayı planlıyor.

Çeviri Notları:
Regosol: Dünya Toprak Referans Tabanında bulunan bir Regosol, konsolide olmayan malzemelerde çok zayıf bir şekilde geliştirilmiş mineral topraktır. Regosoller aşınan topraklarda, özellikle kurak ve yarı kurak bölgelerde ve dağlık bölgelerde yaygındır.


Biosurfactants / Biyo-yüzey aktif maddeler: Biyo yüzey aktif maddeler, mikroorganizmalar tarafından geniş çeşitlilikteki uygulamalarla üretilen yüzey aktif biyomoleküller olarak tanımlanabilir. Son yıllarda, özgüllük, düşük toksisite ve hazırlama kolaylığı gibi benzersiz özellikleri nedeniyle, bu yüzey aktif biyomoleküller büyük ilgi çekmiştir. Eşsiz fonksiyonel özelliklerinden dolayı, biyolojik yüzey aktif maddeler organik kimyasallar, petrol, petrokimya, madencilik, metalurji (ağırlıklı olarak biyolojik olarak yıkama), zirai kimyasallar, gübreler, yiyecekler, içecekler, kozmetikler, farmasötikler ve diğerleri dahil olmak üzere birçok endüstride kullanılmıştır.

-Z£P-

Anchor: The South Korean government and a state-run research institute announced the recent discoveries of eco-friendly anticarcinogenic substances near the Dokdo islets in the East Sea.
Choi You Sun reports.

Report: A team of researchers at the state-run Korea Institute of Ocean Science and Technology revealed on Monday that they discovered anticarcinogenic substances around the Dokdo islets in the East Sea.

The team led by Dr. Shin Hee-jae, which has been conducting various research on Dokdo since 2006, said the three new substances were found in marine microbes living in regosol soil near the islets.

Known as Dokdolipids A-C, the substances display moderate cytotoxicity against cell lines for colorectal, stomach, lung, kidney, prostate and breast cancers.

The substances are eco-friendly biosurfactants, which are widely used to make cosmetics, medicine, as well as food and household products.

The latest findings were published in the April issue of the global medical journal “Marine Drugs” and the state-run institute has completed applications for both local and international patents.

The institute plans to apply the discovery of the anticarcinogenic biosurfactants into products for commercial value while continuing research of some 12-thousand types of marine microbes on Dokdo for additional discoveries of substances that could treat diseases.
Choi You Sun, KBS World Radio News.

20.05.2019 – KBS World / Choi You Sun