Paz. Eyl 20th, 2020

Schools in S. Korea to Start Academic Year Online Amid COVID-19 Concerns

Güney Kore’deki Okullar COVID-19 Endişeleri Sırasında Akademik Yıla Çevrimiçi Olarak Başlayacak

Şimdiye dek ilk defa, Güney Kore’deki okullar, yeni koronavirüs pandemisine ilişkin endişeler nedeniyle çevrimiçi bir akademik yıla başlayacak.

Eğitim Bakanlığı salı günü yaptığı açıklamada, salgın hastalığın stabilize olduğu konusunda toplumsal fikir birliğine varılana kadar okulların süresiz olarak kapalı kalacağını duyurdu.

Bakanlık daha önce bu kapanışı 6 Nisan’a kadar iki kez uzatmıştı.

Uzaktan eğitim ilk olarak ortaokul üçüncü sınıf ve lise öğrencileri için 9 Nisan’da başlayacak. İlkokullarda bir ila üçüncü sınıflar hariç diğer sınıflar 16 Nisan’da başlayacak.

Birinci ila üçüncü sınıflar için çevrimiçi eğitim 20 Nisan’dan itibaren aşamalarla başlayacaktır.

Bu yıl 19 Kasım’da yapılması planlanan üniversiteye giriş için gerekli olan Kolej Skolastik Yetenek Testi (CSAT) iki hafta ertelenerek 3 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

Anaokullarının kapatılması da çevrimiçi programlar olmadan süresiz olarak genişletilecektir.

-Z£P-

For the first time ever, schools across South Korea will start an academic year online due to concerns over the novel coronavirus pandemic.

The Education Ministry announced on Tuesday that schools will remain closed indefinitely until social consensus is reached that the pandemic has been stabilized.

The ministry had earlier extended closures twice until April 6.

Distance learning will first begin for third year students at middle and high schools on April 9. Other grades, with the exception of grades one to three in elementary schools, will follow on April 16.

Online education for grades one to three will start in phases from April 20.

The College Scholastic Ability Test (CSAT) required for university entrance, which was scheduled to be held on November 19 this year, will be postponed by two weeks to December 3.

The shutdown of kindergartens will also be extended indefinitely without online programs.

31.03.2020 – KBS World