Cts. Ağu 17th, 2019

S. Korea’s First Heat Wave Advisory This Year Issued for Gwangju

Güney Kore’nin Bu Yıl İlk Sıcak Hava Dalgası Tavsiyesi Gwangju İçin Yapıldı

Güney Kore, bu yılki ilk sıcak hava dalgası tavsiyesini halihazırda yayınladı.

Kore Meteoroloji İdaresinin Gwangju şubesi, şehrin güneybatı kısmı için çarşamba günü öğleden sonra 3’te tavsiye yayınladı.

Sıcak hava dalgası tavsiyesi, gündüz en yüksek seviyesinin iki tam gün veya daha uzun bir süre boyunca 33 santigrat derece üstünde kalacağı tahmin edildiğinde yayımlanır.

Otomatik bir hava durumu istasyonu tarafından ölçülen resmi olmayan kayıtlara göre, Batı Gwangju’daki Pungam-dong’daki cıva gün içinde 33,1  dereceye kadar yükseldi.

Bu tavsiye yayınlama sisteminin 2008 yılında uygulamaya konmasından bu yana, ülkenin herhangi bir yerinde ilk sıcak hava dalgası tavsiyesinin yayınlanmasının en erken zamanı oldu.

Bir önceki haber Gyeonggi Eyaleti ve Daegu ve Gyeongsang eyaletinin bazı bölgelerinde kuzeydoğu bölgeleri için tavsiyenin yayınlandığı  19 Mayıs 2016 tarihindeydi.

handesshi

South Korea has already issued this year’s first heat wave advisory. 

The Gwangju branch of the Korea Meteorological Administration issued the advisory for the southwestern city at 3 p.m. on Wednesday. 

A heat wave advisory is issued when the daytime high is forecast to stay above 33 degrees Celsius for two straight days or longer.

According to unofficial records measured by an automatic weather station, the mercury in Pungam-dong in western Gwangju surged to 33-point-one degrees Celsius in the day. 

It’s the earliest ever time for the first heat wave advisory to be issued in any part of the country since the advisory issuance system was put in place in 2008. 

The previous record was on May 19th of 2016 when an advisory was issued for the northeastern regions of Gyeonggi Province and Daegu and some parts of Gyeongsang Province.

15.05.2019-KBS WORLD RADIO