Çar. Eki 28th, 2020

S. Korea’s Export Prices Rebound in February

Güney Kore’nin İhracat Fiyatları Şubat Ayında Sıçradı

Güney Kore’nin ihracat ücreti, ham petrol fiyatlarının yükselmesiyle beraber şubatta dört aydır ilk defa yükseldi. 

Cuma günü Kore Bankası’nın yaptığı açıklamaya göre; ihracat fiyat indeksi geçen ay 82.97 oldu. Bu rakam, bir ay öncekinden %0.2 daha fazla. Geçen sene ekimden beri olan ilk yükseliş bu. 

Merkez bankasının söylediğine göre; kazanç, uluslararası daha yüksek ham petrol fiyatlarına dönen petrol ürünleri ve kömür ihracat ücretlerinde %8’lik yükselmeyle oldu. 

Dubai ham petrolun ortalama fiyatı, Güney Kore’nin kalite testi, bir önceki ayla kıyaslandığında şubat ayında %9.3’lük bir büyüme sergiledi. 

Bu arada ülkenin ithalat ücretleri bir önceki ayla kıyaslandığında %1.9 yükselerek 86.56 oldu. Mayıstan beri görülen en yüksek rakam bu. 

nazozgen 

South Korea’s export prices rose for the first time in four months in February due to an increase in crude oil prices.

According to the Bank of Korea on Friday, the export price index came to 82-point-97 last month, up point-two percent from a month earlier. The reading marked the first on-month increase since October of last year.

The central bank said the gain was led by an eight percent hike in export prices of petroleum products and coal on the back of higher international crude prices.

The average price of Dubai crude, South Korea’s benchmark, jumped nine-point-three percent in February compared to the previous month.

Meanwhile, the country’s import price increased one-point-nine percent on-month to 86-point-56, the highest on-month gain since May of last year.

15.03.2019 – KBS World Radio