Cum. Eki 23rd, 2020

S. Korean Space Weather Satellite Launch Scheduled for 2021

G. Kore Uzay Hava Durumu Uydusu Fırlatması 2021’de Planlandı

Güney Kore, gelecek yıl uzay havasındaki değişiklikleri ölçmek için yurt içinde üretilen bir uydu fırlatacak.

Bilim ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı çarşamba günü, SNIPE veya “Küçük ölçekli Magnetosferik ve İyonosferik Plazma Deneyi” adı verilen nano-uydu sisteminin yapım aşamasında olduğunu açıkladı.

Bakanlık, her biri 10 kilogramdan daha ağır olan dört alt uydudan oluşan uydu sisteminin Haziran 2021’de bir Rus Soyuz-2 roketinden havalanacağını söyledi.

Dört uydu, yüksek enerjili parçacık detektörleri ve iyonosferik plazma sensörleri gibi son teknoloji hava tespit sistemlerini taşıyacak ve yörünge bilgisinde kalacaktır. SNIPE, bir yıllık misyonu boyunca radyo parazitine ve uydu arızalarına neden olabilecek güneş rüzgârını gözlemleyecektir. Kozmik radyasyon ve manyetik fırtınalar da izlenecektir.

Uydunun 2017 yılında başlayan geliştirme süreci, Kore Astronomi ve Uzay Bilimleri Enstitüsü, Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü ve altı yerel girişimi içeriyor.

-Z£P-

South Korea will launch a home-grown satellite next year to measure changes in space weather.

The Ministry of Science and ICT revealed on Wednesday that a nanosatellite system called SNIPE, or “Small scale magNetospheric and Ionospheric Plasma Experiment,” is under construction.

The ministry said the satellite system, which consists of four sub-satellites each weighing less than 10 kilograms, will lift off on a Russian Soyuz-2 rocket in June 2021.

The four satellites will carry state-of-the-art weather detection systems, such as high-energy particle detectors and ionospheric plasma sensors, and will remain in orbit in formation. Over the course of its one-year mission, SNIPE will observe solar wind that can cause radio interference and satellite malfunctions. Cosmic radiation and magnetic storms will also be monitored.

The satellite’s development process, which began in 2017, involves the Korea Astronomy and Space Science Institute, Korea Aerospace Research Institute and six local startups.

06.05.2020 – KBS World