Paz. Mar 29th, 2020

S. Korean Firms Turn to Remote Working Amid Coronavirus Fears

Güney Koreli Firmalar Koronavirüs Korkularının Ortasında Uzaktan Çalışmaya Dönüyor

Güney Kore şimdiye kadar, çoğu vakanın Güneydoğu şehri Daegu’da ve Kuzey Gyeongsang Eyaleti’nde meydana geldiği 977 doğrulanmış vaka bildirdi.

Güney Kore, Pazartesi günü halk sağlığı rehberini gözden geçirerek ateş veya solunum semptomları olan kişilere okullara ve şirketlere gitmeyi durdurmalarını ve dışarı çıkmamalarını emretti.

6 Şubat 2020’de çekilen bu fotoğraf, GS Home Shopping Inc.’in Seoul’de bulunan ofis binasında koronavirüs önleme talimatlarını belirten bir tabelayı gösteriyor.

Çalışanlarını ve iş yerlerini COVID-19 olarak da bilinen yeni koronavirüsten korumak için birçok Güney Koreli şirket uzaktan çalışma sistemini benimsemeye başladı.

Güney Kore’nin üçüncü en büyük holdingi olan SK Group, SK Innovation Co. ve SK Telecom Co. ve kendisine bağlı diğer dört kuruluşun çalışanlarına önümüzdeki birkaç hafta boyunca evden çalışmalarını tavsiye ettiler, ancak uzaktan çalışma sisteminin tam süresi ve ölçeği şirketten şirkete farklılık göstermektedir.

SK Group’a göre bu dönemde sadece zorunlu personel işe gelecektir.

Güney Kore’nin önde gelen mobil mesajlaşma uygulaması Kakao Talk’un operatörü Kakao Corp., tüm çalışanlarının çarşamba gününden itibaren evden çalışmalarına izin verildiğini söyledi.

Samsung Group, hamile olan ya da hamile eşi olan çalışanlara en azından pazar gününe kadar evden çalışma emri verdiğini söyledi. LG Group’da ayrıca hamile çalışanlarının ve küçük çocukları olanların bir sonraki duyuruya kadar evde çalışmalarına izin verdi.

LG Electronics Inc., Daegu’daki çalışanlarına evden çalışmalarını emretti ve şu an üretim tesislerine gelmemelerini tavsiye ederek, şirketin uzaktan çalışmaya hazırlanmak için bulut ve ağ sistemlerini kontrol ettiğini de sözlerine ekledi.

Intel ve Microsoft’ta dahil olmak üzere yabancı şirketler, Güney Kore’deki çalışanlarına uzaktan çalışmalarını ve ayrıca video ve telekonferans görüşmelerini aktif olarak kullanmalarını tavsiye etti.

Bazı şirketler henüz tüm çalışanlar için uzaktan çalışmaya izin vermediklerini, ancak  onlara enfekte hastalar tarafından ziyaret edilen bölgelerde kaldıklarından şüphelenenlerin kendilerini karantinaya almalarını ve evden çalışmalarını söyledi.

Ülkenin önde gelen iş lobisi grubu olan Kore Ticaret ve Sanayi Odası, 180.000 üye şirketinin çalışanlarının evden çalışmalarına ve işe gelmeleri gerekiyorsa değişimli çalışma saatlerini kullanmalarına izin vermelerini tavsiye etti.

MinSu94

SEOUL, Feb. 25 (Yonhap) — Major South Korean companies said Tuesday they have allowed their employees to work from home as a precautionary measure as the novel coronavirus is spreading quickly across the country.

South Korea has so far reported 977 confirmed cases, with most cases occurring in the southeastern city of Daegu and surrounding North Gyeongsang Province.

South Korea revised its public health guidance on Monday, ordering people with fever or respiratory symptoms to stop going to schools and companies and refrain from going outside.

This file photo taken on Feb. 6, 2020, shows a signboard noting coronavirus prevention instructions at GS Home Shopping Inc.’s office building in Seoul. (Yonhap)

To protect their employees and business sites from the novel coronavirus, also known as COVID-19, many South Korean companies started to adopt a remote working system.

SK Group, South Korea’s third-largest conglomerate, said SK Innovation Co. and SK Telecom Co. and four other affiliates have advised their employees to work from home for the next few weeks, although the exact period and scale of the remote work system can differ from company to company.

Only essential staff will come to work during that period, according to SK Group.

Kakao Corp., the operator of South Korea’s leading mobile messaging app Kakao Talk, said all of its employees are allowed to work from home from Wednesday.

Samsung Group said it has ordered employees who are either pregnant or have a pregnant wife to work from home at least until Sunday. LG Group has also allowed its pregnant employees and those with young children to work at home until further notice.

LG Electronics Inc. ordered its employees in Daegu to work from home and advised them not to come to production sites for the time being, adding that the company is checking its cloud and network systems to prepare for remote working.

Foreign companies, including Intel and Microsoft, also advised their employees in South Korea to work remotely and actively use video and teleconferencing.

Some companies said they have yet to allow remote working for all employees, but they told those who are suspected to have stayed in areas visited by infected patients to self-quarantine and work from home.

The Korea Chamber of Commerce and Industry, the country’s leading business lobby group, already recommended that its 180,000 member companies allow their employees to work from home and use staggered work hours if they have to come to work.

25.02.2020 – Yonhap News Agency