Cts. Oca 16th, 2021

S. Korea, US Start Renovation of THAAD Battery Lodgings

G. Kore, ABD THAAD Bataryası Lojmanlarının Yenilenmesine Başladı

Savunma Bakanlığı ve ABD Kore Kuvvetleri, cuma günü Güney Kore’nin ıssız Yüksek İrtifa Savunma Bölgesi (High Altitude Area Defense) (THAAD) bataryasının askerlerin lojmanlarını yenilemeye başladı.

Seoul merkezli Yonhap News’e göre, hedef Kuzey Gyeongsang Eyaleti, Seongju’daki batarya bölgesini yöneten 250’den fazla asker için yaşam koşullarını iyileştirmektir.

Lojmanlar, eskiden bir golf kursu olarak kullanılmış olup, bugünlerde bir kulüp binasının içinde konuşlanma alanı olarak yer almaktadır.

Yenilemenin dört ila beş ay sürmesi bekleniyor. THAAD karşıtı eylemciler ve bölge sakinleri de tadilata karşı olmalarına rağmen, ilgili ekipman ve malzemelerin helikopterle taşınması nedeniyle eylemci ve bölge sakinlerinin aksamaya sebep olmaları olasılığı düşüktür.

THAAD Kore’de tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor ve son yıllarda protestocular ve polis arasında şiddetli çatışmalar yarattı.

Çeviri Notu: Batarya, orduda en küçük topçu birliği. Piyade, tank, istihkâm gibi sınıflarda taburun altında bölük gelmekte iken, topçu sınıfında bu birime batarya denilmektedir. Komutanı genelde bir teğmen, yüzbaşı veya binbaşı olur.

-Z£P-

The Defense Ministry and U.S. Forces Korea started renovating the lodgings for soldiers at the site of South Korea’s lone High Altitude Area Defense(THAAD) battery on Friday. 

According to Seoul-based Yonhap News, the aim is to improve the living conditions for the more than 250 soldiers that man the battery site in Seongju, North Gyeongsang Province.

The lodgings are currently located inside a clubhouse as the deployment site used to be a golf course.

The renovation is expected to take four to five months. Although local residents and activists who oppose THAAD are also against the renovation, they are unlikely to pose a disruption as related equipment and materials will be carried in by helicopter.

THAAD remains a controversial issue in Korea, and has generated violent clashes between protesters and police in recent years.

02.08.2019 – KBS World