Sal. Haz 2nd, 2020

S. Korea, US Coordinating Possible High-Level Meeting on Friday

Güney Kore ve ABD Cuma Günü Olası Üst Düzey Toplantı Düzenleyecek

Foreign Minister Kang Kyung-wha may meet with U.S. Secretary of State Mike Pompeo in Washington this week to discuss the aftermath of the no-deal U.S.-North Korea summit.

The two sides are reportedly discussing a possible meeting between the top diplomats as Minister Kang will attend a UN forum on peacekeeping operations in New York on Friday.

Kang will attend the UN Peacekeeping Ministerial Conference that morning and could travel to Washington in the afternoon for talks with Pompeo.

If the meeting does take place, the two sides are expected to share information related to Korean Peninsula affairs following the collapsed Hanoi summit and discuss future response measures.

nazozgen

Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha, karara varılamayan Kuzey Kore – ABD zirvesinin sonuçlarını tartışmak için bu hafta ABD Sekreteri Mike Pompeo ile Washington’da toplanacak.

Anlatılanlara göre iki taraf, cuma günü New York’da barışı koruma BM forumuna katılacak Bakan Kang gibi üst düzey diplomatlar arasında olası bir toplantıyı konuşuyor.

Kang, o sabah BM Barış Koruma Bakanlık Konferansına katılacak ve Pompeo ile konuşmak için öğlen saatlerinde Washington’a seyahat edecek.

Toplantı gerçekleşirse iki tarafın kötü sonuçlanan Hanoi zirvesinin devamında Kore Yarımadasındaki ilişkilerle alakalı bilgileri paylaşması ve gelecekte alınacak önlemleri tartışması bekleniyor.

26.03.2019 – KBS World Radio