Cum. Eki 23rd, 2020

S. Korea, US Agree to Jointly Develop Lunar Lander Payload

G. Kore ve ABD Aya İniş Aracı Yüklemesini Ortak Olarak Geliştirmeyi Kabul Ediyor

Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri, 2024’te aya ulaşması planlanan bir ay iniş aracı için ortaklaşa yükleme oluşturmayı planlıyor.

Bilim, Bilişim ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı’na göre, projeyi başlatmak için ortaklık salı günü Kore Astronomi ve Uzay Bilimleri Enstitüsü (KASI) ile ABD “Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA)” arasında imzalandı. 

NASA, 2024 yılında Ay’a astronotları yerleştirmeyi hedefliyor ve bu amaçla, önümüzdeki yıl başlamak üzere gerekli araştırmayı yapmak için dokuz ay iniş aracı daha fırlatmayı planlıyor.

Ortaklık kapsamında ABD özel şirketleri, ABD ve NASA’nın gözetiminde yabancı ortaklar tarafından geliştirilecek çeşitli yüklerle onlar için ana yapıyı oluşturacak.

Ortaklık kapsamında ABD özel şirketleri, NASA’nın gözetimi altındaki yabancı ortaklar ve ABD tarafından geliştirilecek çeşitli yüklemelerle ana yapıyı oluşturacak.

Projeyi denetleyen kıdemli bir bakanlık görevlisi olan Choi Won-ho, Güney Kore hükümetinin çok uluslu alan araştırma projelerine aktif olarak katılarak alan teknolojilerine yatırım yapmayı planladığını söyledi.

-Z£P-

South Korea and the United States plan to jointly develop a payload for a lunar lander scheduled to reach the Moon in 2024

According to the Ministry of Science and ICT, a partnership to launch the project was signed on Tuesday between the Korea Astronomy and Space Science Institute(KASI) and the U.S.’ National Aeronautics and Space Administration(NASA). 

NASA is seeking to land astronauts on the Moon in 2024 and to that end plans to launch nine lunar landers beginning next year to conduct the necessary research.

Under the partnership, U.S. private firms will construct the main body for them with various payloads to be developed by U.S. and foreign partners under NASA’s supervision.

Choi Won-ho, a senior ministry official overseeing the project, said the South Korean government plans to expand investment into space technologies while actively participating in multinational space exploration projects.

07.05.2019 – KBS World Radio