Çar. Ağu 5th, 2020

S. Korea to Spend Big on Development of COVID-19 Vaccine, Drug

Güney Kore, COVID-19 Aşısı ve İlaç Geliştirilmesine Büyük Harcama Yapacak

Sağlık bakanlığının Perşembe günü yaptığı açıklamada, Güney Kore’nin COVID-19 için aşı ve tedavi ilacı geliştirilmesini desteklemek için 197 milyar Won (162 milyon ABD doları) harcayacağını söyledi.

Toplamın yüzde 57.6’sı veya 111.5 milyar Won’u, aşı ve tedavi ilaçlarını bulmak için kullanılacak.

Celltrion Inc. ve Korea Green Cross Corp. gibi yerel biyofarmasötik firmalar, sırasıyla insanlar üzerinde Ağustos ayının sonundan önce gerçek klinik deneylerine başlanacak antikor ve kan plazma ilaçları geliştiriyorlar.

Özellikle Celltion,  global testler yapmak için İngiliz bir ortakla birlikte çalışıyor.

Bakanlık, ülkedeki mevcut ve gelecekteki salgınlara yanıt vermek için kritik öneme sahip araştırma ve üretim tesislerini genişletmek için 39,1 milyar Won’un kullanılacağını, bununla birlikte 10 milyar Won’un özel şirketlere doğrudan verileceğini ve böylece ilaçların seri üretimi için gerekli ekipmanı alabileceklerini söyledi.

Perşembe günü, şimdiye kadar 1.37 milyondan fazla insanın test edildiği Güney Kore’de 13.293 COVID-19 hastası olduğu ve 287 ölüm vakası doğrulandı.

MinSu94

SEOUL, July 9 (Yonhap) — South Korea will spend 197 billion won (US$162 million) on supporting vaccine and treatment drug development for COVID-19, the health ministry said Thursday.

Of the total, 57.6 percent, or 111.5 billion won, will be used to find vaccines and treatment drugs.

Local biopharmaceutical firms, such as Celltrion Inc. and Korea Green Cross Corp., are developing antibody and blood plasma drugs, respectively, with actual clinical trials on humans to begin before late August.

Celltion, in particular, is working with a British partner to conduct global tests.

The ministry said 39.1 billion won will be used to expand research and production facilities in the country that are critical to responding to the current and future outbreaks, with 10 billion won to be given directly to private companies so they can buy equipment needed to mass produce drugs.

As of Thursday, South Korea confirmed 13,293 cases of COVID-19 and 287 deaths, with more than 1.37 million people tested so far.

09.07.2020 –  Yonhap News