Cum. Ara 4th, 2020

S. Korea to Provide Support for Employees on Unpaid Leave

Güney Kore Ücresiz İzindeki Çalışanlara Yardım Sağlayacak

Hükümet, COVID-19 salgınının yerel iş sanayine ekonomik etkisini azaltmak için önlem paketi sunacak.

İstihdam ve Çalışma Bakanlığının Pazar günü yaptığı açıklamaya göre; destek önlemlerinin bir parçası olarak hükümet pazartesi günü koronavirüsü yüzünden ücretsiz izine ayrılmaya zorlanan çalışanlar için acil destek programı sağlayacak.

480 trilyon wonluk programın içinde, hükümet, ücretsiz izinli çalışan başına üç aya kadar 500bin wonluk yardım sağlayacak.

Hükümet, ilk olarak virus sebebiyle en çok etkilenen hotel, seyahat endüstrisi gibi alanlara yardım edecek. Gelecek ay ise düzenlemeleri revize ettikten sonra diğer alanlara yönelecek.

nazozgen

The government is set to implement a package of measures to minimize the economic impact of the COVID-19 pandemic on the local job market.

The Ministry of Employment and Labor said on Sunday that as part of the support measures, the government will implement a program on Monday to provide emergency support for employees who are forced to take unpaid leave due to the coronavirus outbreak.

Under the 480 billion-won program, the government will provide 500-thousand won per worker on unpaid leave for up to three months.

The government plans to apply the program first to industries hit hardest by the virus outbreak, such as hotels and the travel industry, before applying it to other industries after revising related regulations next month.

26.04.2020 – KBS World Radio