Cum. Eki 23rd, 2020

S. Korea to Provide 12 Million Dollars in Additional Pandemic Aid

G. Kore 12 Milyon Dolar Ek Pandemi Yardımı Sağlayacak

Güney Kore hükümeti COVID-19 salgınıyla zaiyat veren daha fazla ülkeye yardım edecek.

Dışişleri Bakanlığı’na göre perşembe günü, hükümet, 32 ülkeye koruyucu maskeler ve teşhis kitleri de dahil olmak üzere 12 milyon dolarlık ek insani yardım sağlamaya karar verdi.

Güney Kore 97 ülkeye 41 milyon dolar yardım sağladı, ancak güncellenen plan 11 yeni ve halihazırda yardım alan 21 ülkeye ek yardım sağlıyor.

Seoul, özellikle salgın hastalıklardan etkilenen Brezilya da dahil olmak üzere Orta ve Güney Amerika’da bulunan 18 ülkeye ve kayıpların arttığı Irak ve Afganistan’a yardım sağlayacak.

Güney Kore’nin salgın yardımı şu anda toplamda 53 milyon dolar.

Bakanlık, hükümetin en çok ihtiyaç duyulan yere insani yardım sağlamaya ve pandemiyi aşmak için uluslararası toplumla iş birliği yapmaya devam edeceğini söyledi.

-Z£P-

The South Korean government will help more countries suffering from the COVID-19 pandemic.

According to the Ministry of Foreign Affairs on Thursday, the government has decided to provide 12-million dollars in additional humanitarian aid, including protective masks and diagnostic kits, to 32 countries.

South Korea has been providing 41-million dollars in aid to 97 countries, but the updated plan provides aid to eleven new countries as well as additional aid to 21 counties already receiving assistance.

Seoul will provide aid to 18 countries located in Central and South America including Brazil, which has been especially hard hit by the pandemic, and to Iraq and Afghanistan, where losses are climbing.

South Korea’s pandemic aid now totals 53-million dollars.

The ministry said the government will continue to provide humanitarian aid to where it’s most needed and to cooperate with the international community to overcome the pandemic.

16.07.2020 – KBS World