Cum. Ara 4th, 2020

S. Korea to Maintain ‘Partially Eased’ Social Distancing until May 5

Güney Kore, 5 Mayıs’a kadar ‘Kısmen Kolaylaştırılmış’ Sosyal Mesafeyi Sürdürecek

Hükümet, sosyal uzaklaşma kampanyasını 5 Mayıs’a kadar sürdürmeye karar verdi, ancak dini toplantılar ve bazı tesisler için yönergeleri kolaylaştıracak.

Başbakan Chung Sye-kyun, pazar günü, Seoul’deki COVID-19 müdahalelerine ilişkin bir hükümet toplantısında kararı açıkladı.

Chung, ülkenin 5 Mayıs’a kadar halka açık yerlerde diğerlerinden mesafeyi koruyarak, günlük sterilizasyon ve maske kullanımı ile sosyal mesafeyi uygulamaya devam edeceğini söyledi.

Hükümet, dini tesisler, barlar, spor salonları ve okullar gibi kalabalık olma eğiliminde olan dört çeşit tesis için idari kararlarını korumaya karar verdi. Ancak hükümetin geçici olarak kapatılması yönündeki güçlü talimatı katı karantina kurallarına uymaları koşuluyla kaldırılacaktır.

Başbakan, hükümetin de gerekli işe alım sınavlarına veya yeterlilik sınavlarına izin vermeye başlayacağını söyledi.

-Z£P-

The government has decided to maintain its social distancing campaign until May 5, but will ease the guidelines for religious gatherings and some facilities.

Prime Minister Chung Sye-kyun announced the decision on Sunday during a government meeting on COVID-19 responses in Seoul.

Chung said that the nation will keep practicing social distancing until May 5 — maintaining distance from others in public places, daily sanitizing and wearing masks.

The government has decided to maintain its administrative orders in place for four kinds of facilities that tend to be crowded — religious facilities, bars, gyms and cram schools. But the government’s strong recommendation for temporary closure will be lifted on the condition that they comply with strict quarantine rules.

The prime minister said the government will also begin to allow essential qualification tests or recruitment exams.

20.04.2020 – KBS World