Pts. Eyl 16th, 2019

S. Korea to Foster 2,250 Talents for 4th Industrial Revolution by 2023

Güney Kore, 2023’te 4. Endüstri Devrimi İçin 2.250 Yeteneği Güçlendirecek

Güney Kore, Dördüncü Sanayi Devrimi döneminde ülkenin teknolojinin gelişmesine öncülük edecek olan iki binin üzerinde kişiyi yetiştirecek.

Bilim Bakanlığı ve BİT pazar günü yaptığı açıklamada, 2023 yılına kadar iki bin 250 kişiyi Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı ve Sağlık ve Refah Bakanlığı ile ortaklaşa geliştireceğini söyledi.

Bilim Bakanlığı, yapay zeka ve büyük veriler gibi bilgi ve iletişim ve yayın alanlarında 800 kişiyi eğitecek.

Bu yıl bakanlık, 20 yerel üniversiteden 93 yüksek lisans veya doktora öğrencisini seçerek ortak proje veya staj programları için 42 yabancı üniversiteye veya araştırma enstitüsüne gönderecek.

Ayrıca, seçilen Güney Koreliler için yapay zeka konusunda eğitim programları hazırlamak üzere yabancı üniversiteleri de görevlendirecek.

handesshi

South Korea will foster over two thousand talents who will lead the country’s development of technology in the era of the so-called Fourth Industrial Revolution.

The Ministry of Science and ICT said on Sunday that it will jointly foster two-thousand 250 talents by 2023 with the Ministry of Trade, Industry and Energy and the Ministry of Health and Welfare.

The Science Ministry will nurture 800 people in the areas of information and communication and broadcasting, such as artificial intelligence and big data.

This year, the ministry will select and send 93 graduate or doctoral students from 20 local universities to 42 foreign universities or research institutes for joint projects or internship programs.

It will also commission foreign universities to set up training programs on artificial intelligence for selected South Koreans.

09.06.2019-KBS WORLD RADIO