Çar. Kas 25th, 2020

S. Korea to Defer Debt Repayment for Poorest Nations

Güney Kore En Yoksul Devletlerin Borç Geri Ödemesini Erteleyecek

Güney Kore, korona virüs pandemisi sırasında destek sağlamak amacıyla en fakir ülkeler için borç geri ödeme tarihini bu yılın sonuna kadar erteleyecek.

Maliye Bakanı Hong Nam-ki, duyuruyu cuma günü Dünya Bankası Grup Geliştirme Komitesi ile video konferans görüşmesi sırasında yaptı.

Bakan, Güney Kore’nin en az gelişmiş ülkeler (LDC) ve Uluslararası Kalkınma Birliği üyesi ülkeler için borç ödemelerini erteleyeceğini söyledi.

Hong, Seoul’ün Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun savunmasız ülkeler için yükümlülükleri muaf tutma teklifini de desteklediğini söyledi.

Bakan, gelişmekte olan ülkelere temel lojistik ve personel yardım desteğine izin vermek için hareket kısıtlamalarının esnek bir şekilde uygulanması gerektiğini, böylece pandemiden etkilenen ekonomilerin yeniden canlanabileceğini söyledi.

En son sanal toplantıda, Dünya Bankası Grup Geliştirme Komitesi gelişmekte olan ülkelere 14 milyar dolarlık COVID-19 acil yardım fonlarının sağlanmasını tartıştı.
-Z£P-

South Korea will push back the debt repayment deadline for the poorest nations to the end of this year in a bid to provide support amid the coronavirus pandemic.

Finance Minister Hong Nam-ki made the announcement during a video conference call with the World Bank Group Development Committee on Friday.

He said South Korea will postpone debt payments for the least developed countries(LDCs) and member nations of the International Development Association.

Hong said that Seoul also supports the proposal by the World Bank and the International Monetary Fund to exempt liabilities for vulnerable countries.

He said movement restrictions need to be applied flexibly to allow essential logistical and personnel aid assistance to developing nations so they can restore their economies affected by the pandemic.

In the latest virtual meeting, the World Bank Group Development Committee discussed providing 14 billion dollars in COVID-19 emergency relief funds to developing nations.

18.04.2020 – KBS World