Cum. Şub 28th, 2020

S. Korea Selects ‘Parasite’ As Its Oscar Contender

Güney Kore, Oscar Yarışmacısı Olarak ‘Parasite’i Seçti
 
Güney Kore, 92. Akademi Ödülleri’nde en iyi uluslararası uzun metraj film kategorisinde yarışmacı olarak yönetmenliğini Bong Joon-ho’nun yaptığı “Parasite”i seçti.
 
Kore Film Konseyi (KOFIC), perşembe günü yaptığı açıklamada, jürilerinin müzakere ve tartışmaların ardından sekiz aday arasından en çok beğenilen filmi seçtiğini söyledi.
 
Konsey, jürinin filmin sanatsal ve sinematik kalitesi, Cannes Film Festivali’nde en büyük ödülü kazandığı için çektiği dikkat, yönetmen Bong’un güçlü itibarı ve filmin Kuzey Amerika distribütörü uzmanlığı gibi faktörleri göz önünde bulundurduğunu açıkladı.
 
Bong’un yedinci uzun metrajlı filmi olan “Parasite”, iç içe geçmiş iki ailenin öyküsü etrafında dönüyor ve zengin ile fakir arasındaki uçurum hakkında bir mesaj veriyor.
 
Film, mayıs ayında yapılan 72. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan ilk Kore yapımı film olmuş ve Güney Kore’de on milyondan fazla izleyiciye ulaşmıştı.
 
BFirst 


South Korea has selected “Parasite” by director Bong Joon-ho as its contender for the best international feature film category at the 92nd Academy Awards.

The Korean Film Council(KOFIC) said on Thursday that its juries picked the highly-acclaimed film out of eight candidates following deliberation and discussions.

The council explained that jurors took into account factors such as its artistic and cinematic quality, the spotlight it has been receiving since it won the top prize at this year’s Cannes Film Festival, director Bong’s strong reputation and the expertise of the film’s North American distributor.

“Parasite,” Bong’s seventh feature film, revolves around the story of two families that intertwine, and conveys a message about the gap between the rich and the poor.

The film won the Palme d’Or at the 72nd Cannes Film Festival in May, marking a first for a Korean film, and drew over ten million audiences in South Korea.

23.08.2019 – KBS WORLD RADIO