Cum. Ağu 14th, 2020

S. Korea-Norway Vow Enhanced Bilateral Cooperation

Güney Kore-Norveç İki Taraflı İş Birliği Geliştirmeye Söz Verdi

Güney Kore ve Norveç, gelecekteki gemiler ve hidrojen enerjisi de dahil olmak üzere pratik iş birliğini güçlendirmeyi kabul etti.

Başkan Moon Jae-in, bu yıl 60. yıldönümünü kutladıkları ikili bağlarının nasıl derinleşeceği konusundaki tartışmalar için perşembe günü Oslo’da Norveç Başbakanı Erna Solberg ile oturdu.

Moon, iki ülkenin gemi inşası, okyanuslar ve balıkçılıktan oluşan iş birliğinin kapsamını gelecek, savunma ve çevre ile ilgili sektörlere genişlettiğini söyledi.

Küresel ısınma ve sürdürülebilir kalkınma da dahil olmak üzere önemli devlet meseleleri üzerinde aktif olarak fikir alışverişi yaptıklarını söyledi.

Solberg, Oslo ve Seoul’ün demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları gibi birçok temel değeri paylaştığını söyledi.

Zirvenin ardından iki lider, diğer ülkelerdeki çalışanların iki kez sosyal sigorta ücreti ödemelerini engellemek için bir sosyal güvenlik anlaşması imzalarken, hidrojen ekonomisi hakkında bir mutabakat zaptı imzaladılar.

Kuzey Kutbu ile işbirliği, gemi inşaatı ve okyanuslar da dahil olmak üzere on sekiz uzlaşı belgesi (memorandum of understanding (MOU)) daha imzalandı.

-Z£P-

South Korea and Norway have agreed to strengthen practical cooperation, including on future ships and hydrogen energy. 

President Moon Jae-in sat down with Norwegian Prime Minister Erna Solberg in Oslo on Thursday for discussions on how to deepen bilateral ties that mark their 60th anniversary this year. 

Moon said the two countries are expanding the scope of their cooperation beyond shipbuilding and oceans and fisheries to future, defense and environment-related industries. 

He said they’re also actively exchanging over major state affairs issues, including global warming and sustainable development. 

Solberg said Oslo and Seoul share many fundamental values, including democracy, rule of law and human rights. 

Following the summit, the two leaders signed a social security agreement to prevent people working in each other country from paying social insurance fees twice, while inking a memorandum of understanding on the hydrogen economy. 

Eighteen other MOUs were also signed, including ones on cooperation on the Arctic and shipbuilding and oceans issues.

13.06.2019 – KBS World