Pts. Eyl 16th, 2019

S. Korea, Norway to Jointly Develop Robots, Future Ships

G. Kore, Norveç Ortaklaşa Robotlar ve Gemiler Geliştirecek

Güney Kore ve Norveç, robotik ve çevre dostu, otonom gemiler gibi alanlarda gelecekteki kilit teknolojileri ortaklaşa geliştirecekler.

Seul Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı perşembe günü yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in kuzey Avrupa ülkesinde bir devlet ziyaretinde bulunarak Kore ve Norveç endüstrileri arasında iş birliğine ilişkin dört uzlaşı belgesinin (memorandum of understanding (MOU)) imzalandığını söyledi.

Sanayi Bakanı Sung Yun-mo, iki ülkenin endüstrilerini teknolojik gelişme ve ortak araştırmaya devam etmeye çağırdı.

Norveç, gelecekteki gemilerle ilgili sektörlerde ileri teknolojilere sahiptir ve Seoul, en son yapılan anlaşmaların gemi yapımında her iki taraf için sinerji oluşturmasını beklemektedir.

Güney Kore, geçen yıl Norveç tarafından verilen tüm gemi siparişlerinin yarısından fazlasını aldı.

-Z£P-

South Korea and Norway will jointly develop key future technologies in fields including robotics and eco-friendly, autonomous vessels.

Seoul’s Trade, Industry and Energy Ministry said on Thursday that four MOUs on cooperation were signed between Korean and Norwegian industries as President Moon Jae-in is in the northern European country on a state visit.

Industry Minister Sung Yun-mo urged the two countries’ industries to continue
joint research and technological development.

Norway has advanced technologies in future ship-related sectors and Seoul expects the latest agreements to generate synergy for both sides in shipbuilding.

South Korea won more than half of all ship orders placed by Norway last year.

13.06.2019 – KBS World