Pts. Eyl 16th, 2019

S. Korea Issues Commemorative Medals for 2019 FIFA Women’s World Cup

Güney Kore 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası İçin Hatıra Madalyası Dağıtıyor

Güney Kore’nin devlet tarafından işletilen madeni para ve banknot üreticisi, yaklaşmakta olan FIFA Kadınlar Dünya Kupası hatıra madalyaları çıkarttı.

Kore Para Basımı, Hisse Senedi Baskısı ve Kimlik Kartı İşletim Şirketi (KOMSCO), Güney Koreli kadın milli takımının gelecek ayın başlarında Fransa’da başlayacak olan dört aylık etkinliğe üst üste üçüncü kez girmesini kutlamak için cuma günü altın ve gümüş madalya çıkardı.

Ayrıca Güney Koreli atletlerin resimli simgelerinin yanı sıra üç Dünya Kupasının tarihlerini ve amblemlerini de içermektedir.

Ev sahibi Fransa da dört farklı tasarımda hatıra altın ve gümüş sikkeler çıkardı. Madeni paraların ön yüzlerinde, Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika’dan gelen sporcuların portreleri bulunurken, arkalarında yaklaşan baskının kazanan kupası ve önceki basımlarda kazananların ulusal bayrakları yer alıyor.

Güney Kore, en son kampanyasına Haziran’ın sekizinde Fransa’daki karşılaşmasıyla başlayacak.

-Z£P-

South Korea’s state-run coin and bank note manufacturer has released medals commemorating the upcoming FIFA Women’s World Cup. 

The Korea Minting, Security Printing and ID Card Operating Corporation(KOMSCO) unveiled gold and silver medals on Friday to celebrate the South Korean women’s national team’s third consecutive entry into the quadrennial event that will kick off in France early next month. 

They also feature dates and emblems of the three World Cups along with pictograms of South Korean athletes. 

Host France has also issued commemorative gold and silver coins with four different designs. The front sides of the coins feature portraits of athletes from Europe, Asia, America and Africa while the backs are emblazoned with the winning trophy of the forthcoming edition and the national flags of the winners in the previous editions. 

South Korea will begin its latest campaign by taking on France on June eighth.

24.05.2019 – KBS World