Sal. Haz 2nd, 2020

S. Korea-Finland Summit to be Held Monday

G. Kore-Finlandiya Zirvesi Bugün Gerçekleştirildi

Devlet Başkanı Moon Jae-in bugün Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile zirveye katılarak ikili bağları güçlendirmenin yollarını arayacaklar.

Moon Pazar günü itibariyle, bir haftalık Kuzey Avrupa turunun ilk ayağı olan Helsinki’ye varmış bulunuyor.

Katıldıkları bu zirvede iki liderden ikili ilişkilerini artırması ve de özellikle yüksek teknolojili endüstrilerini büyütmesi hususunda kapsamlı müzakereler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Seoul’deki başkanlık ofisi, Moon’un ziyaretinin Güney Koreli yeni şirketlerin ve küçük işletmelerin Avrupa pazarına girebilmesini sağlamlaştırmak için bir fırsat sağlayacağını umduklarını dile getirdi ve Finlandiya’da iş yapan Güney Koreli yeni şirketlere yardım etmek için Helsinki’de bir merkez kurulacağını da sözlerine ekledi.

Moon’un bu resmi ziyareti sırasında küçük boyutlu girişim şirketleri arasında yatırım işbirliğini artırmak üzere bir mutabakat anlaşması da imzalanacak.

Bugünki ziyaretin ardından muhtemelen Moon ve Niinisto’nun konuşmalarıyla ilgili daha çok detayın açıklanacağı ortak bir basın konferansı düzenlenmesi planlanıyor.

gu.mi.ho

President Moon Jae-in will hold a summit with Finnish President Sauli Niinisto on Monday and discuss ways to strengthen bilateral ties.

Moon arrived in Helsinki on Sunday on the first leg of a week-long official tour of Northern Europe.

During the summit, the two leaders are expected to hold extensive talks on deepening bilateral cooperation, particularly among their high-tech industries.

The presidential office in Seoul said it hopes Moon’s visit will provide the opportunity to solidify an entry point for South Korean startups and small businesses to access the European market, adding that a resource center will be established in Helsinki to help South Korean startups doing business in Finland.

A memorandum of understanding on boosting investment cooperation between the two countries’ small-sized venture firms will also be signed during Moon’s state visit.

Following Monday’s summit, Moon and Niinisto are scheduled to hold a joint news conference, at which further details of their discussions are likely to be revealed.

10.06.2019 – KBS.WORLD