Per. Ara 12th, 2019

S. Korea, FAO to Jointly Launch World Fisheries University

G. Kore ve FAO, Dünya Balıkçılık Üniversitesi’ni Ortak Olarak Açacak

Güney Kore’deki Okyanuslar ve Balıkçılık Bakanlığı ve BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), balıkçılıkla ilgili bilgi ve teknolojiyi gelişmekte olan ülkelerden gelenlere öğretmek için ortak bir üniversite derecesi deneme programı başlatmayı kabul etti.

Okyanuslar ve Balıkçılık Bakanı Moon Seong-hyeok ve FAO Genel Müdürü Jose Graziano da Silva, salı günü “Dünya Balıkçılık Üniversitesi’nin” ortak deneme operasyonu konusunda bir anlaşma imzaladı.

Ortak planlarına göre, az gelişmiş ülkelerden 30 öğrenci yüksek lisans programına katılacak ve üç dönem boyunca balık yetiştiriciliği teknolojileri ve su kaynaklarının yönetimi hakkında bilgi edinecek. Başlama tarihi ve öğrencilerin ve öğretim üyelerinin alma süreçleriyle ilgili bilgiler de dahil olmak üzere diğer detaylar görüşmeler ile teyit edilecektir.

Ortak proje, Güney Kore hükümeti tarafından sunulan eylül ayından şubat ayına kadar pilot eğitim programlarının genişletilmesidir. Gelişmekte olan 24 ülkeden toplam 25 öğrenci özel programlardan yüksek lisans derecesi alırken, 19 öğrenci liderlik eğitimi kursu tamamladı.

Bakanlık ortak programın sonuçlarını değerlendirecek ve 2021’de yapılacak FAO genel toplantısında Dünya Balıkçılık Üniversitesi’nin resmi olarak başlatılmasını önermeyi planlıyor.

-Z£P-

South Korea’s Oceans and Fisheries Ministry and the UN Food and Agriculture Organization(FAO) have agreed to jointly launch a pilot college degree program to teach fisheries-related knowledge and technology to those from developing countries. 

Oceans and Fisheries Minister Moon Seong-hyeok and FAO Director General Jose Graziano da Silva signed an agreement in Seoul on Tuesday on the joint pilot operation of “World Fisheries University.” 

Under their joint plan, 30 students from underdeveloped countries will enroll in a master program and learn about fish farming technologies and management of aquatic resources for three semesters. The launch date and other details, including regarding processes to recruit students and faculty members, will be confirmed through discussions.

The joint project is an expansion of pilot training programs offered by the South Korean government from last September through February. A total of 25 students from 24 developing countries earned a master degree through the ad-hoc programs while 19 others completed a leadership training course. 

The ministry will assess the outcomes of the joint program and plans to propose an official launch of the world fisheries university at the FAO general meeting to be held in 2021.

14.05.2019 – KBS World