Cts. Ağu 17th, 2019

S. Korea Considers Joining Hands with N. Korea to Manage Shared Rivers

G. Kore, Paylaşılan Nehirleri Yönetmek için K. Kore ile El Ele Vermeyi Düşünüyor

Güney Kore’nin Çevre Bakanı Cho Myung-rae, iki Kore’den geçmekte olan nehirleri yönetmeye yardımcı olmak için bir Kore içi uzman komitesi oluşturmanın düşünmeye değer inanıyor.

Bakan, bu fikri çarşamba günü Paris’teki UNESCO Uluslararası Su Konferansı’nda konuşurken ortaya attı.

Cho, iki Kore’nin Imjin ve Kuzey Han nehirlerini paylaştığını ve Kuzey’in su yollarını kullanmasının Güney’i etkilediğini belirtti.

Her iki tarafın da iki nehir yönetimi konusunda ortak çıkar ve saygı ilkelerine dayanan çeşitli diplomatik kanallar aracılığıyla iş birliği yapmaları gerektiğini ve bunun da ortak faydalar yaratabileceğini belirtti.

Bakan, konuyla ilgili Koreler arası iş birliğinin Kuzeydoğu Asya’nın diğer bölgelerinden uzmanların katılımıyla veya UNESCO gibi uluslararası kuruluşların arabuluculukları yoluyla daha da geliştirilebileceğini vurguladı.

-Z£P-

South Korea’s Environment Minister Cho Myung-rae believes forming an inter-Korean expert committee to help manage rivers straddling the two Koreas is worth considering. 

The minister floated the idea while speaking at the inaugural UNESCO International Water Conference in Paris on Wednesday. 

Cho pointed out that the two Koreas share the Imjin and North Han rivers and explained the use of the waterways by the North is having an impact on the South. 

He said it is necessary for both sides to explore measures to cooperate on the management of the two rivers through various diplomatic channels based on principles of mutual interest and respect, adding it could create joint benefits as well. 

He also emphasized inter-Korean cooperation on the issue may be further enhanced through participation by experts from other parts of Northeast Asia or through mediation by international organizations like UNESCO.

15.05.2019 – KBS World