Per. Ara 3rd, 2020

Rival Parties Remain Apart over Extra Budget Bill Passage

Rakip Partiler Ek Bütçe Tasarısı Geçişi Fikrinde Ayrı Düştüler
 
Hükümet, bu hafta sonuna kadar dördüncü bir ek bütçe tasarısını geçirmeyi hedeflerken, iktidardaki Demokrat Parti ve ana muhalefetteki Halkın İktidarı Partisi’nin bazı konularda aynı fikirde olmadığı bildirildi.
 
Parti yetkililerine göre Demokrat Parti Grup Başkanı Kim Tae-nyeon, pazartesi günü Halkın İktidarı Partisi’nden mevkidaşı Joo Ho-young’u ziyaret etti ve muhafazakar partinin, Cuma günkü genel meclis oturumunda ekstra bütçe tasarısını geçirmesi ve bu ayın sonlarında başlayacak Chuseok tatili öncesinde ek yardım ödemeleri dağıtması için işbirliğine gitti.
 
Görünüşe göre Joo, iktidar bloğunun pandeminin uzun süren finansal etkisini rahatlatmak adına 20 bin won sağlamak için ekstra bütçenin bir kısmını kullanarak 13 yaş ve üzeri her vatandaşa tek seferlik telekomünikasyon ücreti indirimi sağlama planını geri çekmediği sürece tasarının geçişinin zor olacağını söyledi.
 
Bu, rakip partileri, küçük tüccarlar ve serbest meslek sahipleri de dahil olmak üzere, nüfusun en çok etkilenen kesimlerine yardım etmeyi amaçlayan yedi virgül sekiz trilyon won’luk bütçe planını ne zaman geçirecekleri konusunda kararsız bırakıyor.
 
Grup başkanlarının,  üst düzey yetkililer tarafından yapılan yolsuzluklara karşı bağımsız bir soruşturma birimi kurulması da dahil olmak üzere, bekleyen diğer meseleler üzerinde anlaşmaya varamadıkları da biliniyor.
 
Sae Mira


As the government aims for the passage of a fourth supplementary budget bill by the end of this week, the ruling Democratic Party and main opposition People Power Party have reportedly failed to see eye to eye on some issues.

According to party officials, DP Floor Leader Kim Tae-nyeon, paid a visit to his PPP counterpart Joo Ho-young on Monday and sought the conservative party’s cooperation to pass the extra budget bill during a plenary parliamentary session on Friday and distribute additional relief payouts ahead of the Chuseok holiday beginning late this month.

Joo apparently told him that the passage of the bill will be difficult unless the ruling bloc withdraws its plan to use part of the extra budget to provide 20-thousand won in one-off telecommunication fee discounts to every citizen aged 13 or higher to ease the financial impact of the protracted pandemic.

This leaves the rival parties undecided on when to pass the seven-point-eight trillion won budget plan mainly aimed at helping the hardest-hit segments of the population, including small merchants and self-employed people.

The floor leaders were also known to have failed to reach an agreement on other major pending issues, including the creation of an independent investigative unit against corruption by high-ranking officials.

14.09.2020 – KBSWORLD