Cts. Oca 16th, 2021

Restriction Lifted on Using Solid Fuel for Space Launch Vehicles

Uzay Fırlatma Araçları için Katı Yakıt Kullanımı Üzerindeki Kısıtlama Kaldırıldı

Başkanlık ofisi, Güney Kore-ABD füze kurallarında yapılan bir revizyon sayesinde uzay fırlatma araçları için katı yakıt kullanımına ilişkin kısıtlamanın kaldırıldığını söyledi.

Ulusal güvenlik danışman yardımcısı Kim Hyun-chong gazetecilere verdiği demeçte, revizyonun salı günü uygulandığını söyledi.

Kim, değişiklikle birlikte, tüm Güney Koreli şirketler, araştırma enstitüleri ve bireylerin katı yakıt ve hibrid motorlar da dahil olmak üzere herhangi bir kısıtlama olmaksızın çeşitli fırlatma araçları ile özgürce çalışabilecek, onları geliştirecek, üretecek ve fırlatma araçlarına sahip olabileceklerini söyledi.

Güney Kore-ABD 1979’da Güney Kore’nin balistik füze gelişimini düzenlemek için füze kılavuzları oluşturdu. En son revizyon, şuana kadar yapılan dördüncü revizyon oldu.

-Z£P-

The presidential office says that a restriction on using solid fuel for space launch vehicles has been lifted thanks to a revision to South Korea-U.S. missile guidelines.

Deputy national security adviser Kim Hyun-chong told reporters that the revision was implemented on Tuesday.

Kim said with the change, all South Korean companies, research institutes and individuals will be able to freely study, develop, produce and possess various types of launch vehicles without any restrictions, including those driven by solid fuel and hybrid engines.

The South Korea-U.S. missile guidelines were devised in 1979 to regulate South Korea’s development of ballistic missiles. The latest revision was the fourth to be made.

28.07.2020 – KBS World