Cts. Tem 11th, 2020

Rallies For, Against Justice Minister Cho Kuk Held in Seoul .

Adalet Bakanı Cho Kuk’a Karşı  Mitingler  Seoul’de Düzenlendi

Adalet Bakanı Cho Kuk taraftarları ve muhalifleri Çarşamba günü Seoul’de miting düzenlediler.

Muhafazakar bir grup, Seoul merkezindeki  Jongro’da toplandı ve bakan ve ailesinin dahil olduğu iddia edilen uygunsuzluklarla ilgili soruşturmaların araştırılması için Başkan Moon Jae-in’i  ve görevdeki adalet bakanını istifaya çağırdı.

Aşırı sağcı eski Cumhuriyetçi Parti de dâhil olmak üzere diğer muhafazakâr gruplar, Jongro ve Gwanghwamun bölgesinde de benzer protestolar düzenledi. Göstericiler, suçlanan  Başkan Park Geun-hye’nin derhal serbest bırakılması ve adalet bakanının tutuklanması çağrısında bulundu.

Aynı anda , çevrimiçi bir topluluğun üyeleri de , Bakan Cho’yu desteklemek ve muhafazakar partileri ve kovuşturmayı kınamak için Ulusal Meclis’in yakınında öğleden sonra saat  2 ’de bir kültürel etkinlik düzenledi.

gulnursen

Supporters and opponents of Justice Minister Cho Kuk held rallies Wednesday in Seoul.

A conservative group gathered in Jongro in central Seoul, calling on President Moon Jae-in and the embattled justice minister to step down, as investigations into alleged improprieties involving the minister and his family widen.

Other conservative groups, including the far-right Out Republican Party, also held similar protests in Jongro and the Gwanghwamun area. The protesters called for the immediate release of impeached President Park Geun-hye and the arrest of the justice minister.

Meanwhile, members of an online community held a cultural event at 2 p.m. near the National Assembly to support Minister Cho and condemn the conservative parties and the prosecution.

09.10.2019 KBS WORLD