Sal. Tem 23rd, 2019

President to meet top venture leaders

Başkan Üst Düzey Girişimci Liderlerle Buluşacak

President Moon Jae-in was set to hold a meeting with leaders of top venture firms here Thursday as part of his efforts to promote investment and job creation.

The special meeting will be held at the presidential office Cheong Wa Dae in Seoul, attended by the heads of seven leading venture firms, including the country’s top online portal operator, Naver.

“It will be a chance for in-depth discussions on ways to foster venture firms,” a Cheong Wa Dae spokesperson said of the meeting.

Moon has been holding a series of meetings with various economic players, ranging from the heads of top conglomerates to small shop owners, in which he asked for their support in creating jobs while explaining government measures aimed at revitalizing Asia’s fourth-largest economy.

The Bank of Korea slashed its 2019 growth outlook for the local economy to 2.6 percent from the 2.7 percent forecast in October.

President Moon has repeatedly emphasized the importance of promoting and encouraging new startup businesses and venture firms as a way of creating jobs and boosting the local economy.

gezenbilirkişi

Başkan Moon Jae-in, yatırım ve iş yaratma konusundaki çabalarının bir parçası olarak Perşembe günü en iyi girişim şirketlerinin liderleriyle bir toplantı yapmaya hazırlanıyor.

Ülkenin önde gelen çevrimiçi portal operatörü Naver de dahil olmak üzere yedi lider girişimci firmanın başkanlarının katılacağı bu özel toplantı, Seoul’deki başkanlık ofisi Cheong Wa Dae’de yapılacak.

Bir Cheong Wa Dae sözcüsü, girişim şirketlerini teşvik etme yolları hakkında derinlemesine tartışmalar için bir şans olacağını belirtti.

Moon, üst düzey şirketlerin başkanlarından küçük dükkan sahiplerine kadar çeşitli ekonomik yatırımcılarla bir dizi toplantı düzenledi ve burada Asya’nın dördüncü büyük ekonomisini canlandırmayı amaçlayan hükümet önlemlerini açıklarken iş yaratma konusunda destek istedi.

Kore Bankası, 2019 yerel ekonomisine ilişkin büyüme görünümünü Ekim ayında yüzde 2,7 den yüzde 2,6’ya düşürdü.

Başkan Moon, yeni işe giriş işletmelerinin, girişim şirketlerinin iş yaratmanın ve yerel ekonomiyi artırmanın bir yolu olarak teşvik etmenin ve teşvik etmenin önemini sürekli olarak vurguladı.

07.02.2019- Yonhap News