Sal. Tem 23rd, 2019

Polluting Vehicles to Be Banned from Seoul Roads During Fine Dust Emergencies

Kirletmeye Neden Olan Araçlar İnce Toz Aciliyeti Sırasında Seoul Sokaklarına Çıkamayacak

Vehicles that are prone to cause air pollution will be banned from running on Seoul roads when emergency fine dust reduction measures are implemented. 

The Seoul Metropolitan Government said a related ordinance will be implemented on Friday. 

Under the measure, vehicles given the lowest fifth grade in emission records will be fined 100-thousand won if they are spotted running in Seoul between 6 a.m. and 9 p.m. the day after an emergency fine dust reduction measure is imposed.  

Vehicles equipped with an emission reduction device or those for the disabled and registered as special public purpose vehicles will be given a waiver.

nazozgen

Hava kirliliğine yol açmaya meyilli araçların, acil ince toz azaltma kararı uygulamaya girdiğinde Seoul sokaklarına çıkışı yasaklanacak. 

Seoul Metropol Yönetimi’nin açıklamasına göre, karar cuma günü uygulanmaya başlanacak. 

Karara göre, emisyon kayıtlarında en düşük beşinci derece olan araçların, acil ince tozun azaltılması kararı uygulanmaya başladıktan sonra sabah 6 ve akşam 9 arasında Seoul’da görülmesi halinde 100 bin Won para cezası uygulanacak.

Emisyon azaltıcı ekipmanlı araçlar ya da engelliler için olan veya özel halk kullanımı için kayıtlı olan araçlar, bu durumdan muaflar.

12.02.2019 – KBS World Radio