Cum. Eki 23rd, 2020

Police Investigating Cab Driver for Negligent Homicide

Polis İhmal Cinayeti İçin Taksi Sürücüsünü Soruşturuyor

Polis, ambulansın içindeki acil bir hastanın, bir taksi yolu kapattıktan sonra öldüğü iddialarını soruşturuyor.

Pazartesi günü düzenlenen bir brifingde, Seoul Büyükşehir Polis Ajansı Komiseri Lee Yong-pyo, taksi şoförünün işi engellemek suçlamasıyla zaten kayda geçirildiğini söyledi. Ancak memurlar, sürücünün kasıtlı ihmal nedeniyle cinayet de dahil olmak üzere diğer yasaları ihlal edip etmediğini araştırıyor.

Lee, taksi şoförü, ambulans şoförü ve ambulansa giren hastanın ailesinin sorgulandığını ve polisin hastanın öldüğü hastaneden de bir ifade aldığını söyledi.

Taksi şoförünün cezasına itiraz eden bir dilekçe ilk olarak cuma günü cumhurbaşkanlığı talep web sitesinde yer aldı ve o zamandan beri 560 bin vatandaştan destek aldı.

-Z£P-

Police are investigating allegations that an emergency patient inside an ambulance died after a taxi blocked the way.

In a briefing on Monday, Seoul Metropolitan Police Agency Commissioner Lee Yong-pyo said the cab driver has already been booked on charges of obstruction of business. However, officers are looking into whether the driver may have violated other laws including homicide by willful negligence.

Lee said the taxi driver, the ambulance driver and the patient’s family who rode in the ambulance have all been questioned and police also received a statement from the hospital where the patient died.

A petition appealing for the cab driver’s punishment first appeared on the presidential petition website on Friday and has since drawn support from 560-thousand citizens.

06.07.2020 – KBS World