Çar. Ağu 5th, 2020

Petition Opposing Mayoral Funeral for Park Draws 370,000 Signatures

Park’ın Belediye Başkanlığı Cenaze Törenine İtiraz Dilekçesi 370.000 İmza Topladı

Başkanlık dilekçesi web sitesinde yayınlanan ve merhum Seoul Belediye Başkanı Park Won-soon’un beş günlük belediye başkanlığı cenaze törenine karşı olduğunu ifade eden bir dilekçe cumartesi sabahı sadece bir günde 370 bin vatandaşın desteğini aldı.

Cuma günü yayınlanan dilekçe, Park’ın ölümünden sonra, cinsel taciz iddiasıyla ilgili soruşturmanın, düzgün bir şekilde başlamadan önce kapatıldığını söyledi.

Gönderinin yazarı, aile tarafından yönetilen sessiz bir cenazenin daha uygun olacağını savundu ve halkın cinsel tacizle suçlanan tanınmış bir politikacı için neden beş günlük ayrıntılı bir cenaze töreni izlemesi gerektiğini söylemiştir.

Merhum belediye başkanı şu anda Seoul Ulusal Üniversite Hastanesi’nde bulunuyor ve tabutu pazartesi günü taşınacak.

Şehir tarafından yönetilen beş günlük bir cenaze törenine ev sahipliği yapma kararını açıklayan Seoul Belediyesi, daha önce hükümet protokolleri ile ilgili el kitaplarını gözden geçirdiğini ve Park’ın dokuz yıl boyunca belediye başkanı olarak hizmet ettiği gerçeğinin göz önünde bulundurulduğunu söyledi.

Dilekçenin 200 binden fazla imza toplaması sebebiyle, başkanlık makamının, dilekçenin kapanış tarihinden itibaren bir ay içinde resmi bir yanıt vermesi bekleniyor.

-Z£P-

A petition posted on the presidential petition website expressing opposition to the five-day mayoral funeral for late Seoul Mayor Park Won-soon has drawn support from some 370-thousand citizens in just one day as of Saturday morning.

The petition, posted Friday, said that following Park’s death, an investigation into his alleged sexual harassment has been closed even before it could properly begin.

The author of the post argued that a quiet family-led funeral would be more appropriate and rhetorically asked why the public needs to watch an elaborate five-day funeral for a prominent politician accused of sexual harassment.

The late mayor currently rests at Seoul National University Hospital and his coffin will be carried out on Monday.

Announcing the decision to host a city-administered five-day funeral, Seoul City earlier said it reviewed relevant manuals on government protocols and also considered the fact that Park had served as mayor for nine years.

As the petition has garnered over 200-thousand signatures, the presidential office is expected to convey an official response within one month of the date the petition closes.

11.07.2020 – KBS World