Paz. Mar 29th, 2020

Patient Released from Hospital Rediagnosed with COVID-19

Hastaneden Taburcu Edilen Hastaya Yeniden COVID-19 Teşhisi Konuldu

70’li yaşlarında, korona virüsten tamamen iyileşen bir Güney Koreli kadın, hastaneden taburcu edildikten sadece altı gün sonra hastalıkla yeniden teşhis edildi.

Gyeonggi Eyaletindeki Sihueng şehrinin belediye başkanı Lim Byeong-taek bu gelişmeyi cuma günü Facebook sayfasında paylaştı.

73 yaşındaki kadının Siheung’daki ilk COVID-19 vakası ve ülke çapındaki 25. hasta olduğunu belirterek, semptomların geri döndüğünü ve bir kez daha virüs teşhisi konulduğunu söyledi.

Belediye başkanı, geçen cumartesi yapılan testlerin iki kez negatif sonuçlanmasından sonra hastaneden ayrıldığını, ancak daha sonra hastanın küçük semptomlar geliştirmeye devam ettiğini ve perşembe günü bir halk sağlığı merkezini alarma geçirdiğini söyledi. Daha sonra cuma günü enfeksiyon teşhisi doğrulandı.

Hasta, hastaneden serbest bırakıldığından beri sadece evde kaldığını söyledi.

Çin’in Guangdong Eyaletinde bulunmuş olan oğlu ve geliniyle yaşayan hasta ilk olarak bu ayın başlarında virüs enfeksiyonu ile teyit edildi.

Bir Siheung şehir yetkilisi daha fazla incelemeye ihtiyaç olduğunu söyledi, ancak bu Güney Kore’nin ilk COVID-19 nüksetme vakası gibi görünüyor.

-Z£P-

A South Korean woman, in her 70s, who had fully recovered from the coronavirus has been rediagnosed with the disease just six days after she was discharged from the hospital.

Lim Byeong-taek, the mayor of Sihueng city in Gyeonggi Province, shared this development on his Facebook page on Friday.

He said the 73-year-old women was the first case of COVID-19 in Siheung and the 25th patient nationwide, adding that symptoms have returned and she is diagnosed with the virus once again.

The mayor said she left the hospital last Saturday after testing negative twice, but she then went on to develop minor symptoms and alerted a public health center on Thursday. She was then confirmed with the infection on Friday.

The patient said she only stayed at home since being released from the hospital.

The patient was first confirmed with the virus earlier this month while living with her son and daughter-in-law, who have been to China’s Guangdong Province.

A Siheung city official said further examination is needed, but it appears to be South Korea’s first case of a COVID-19 relapse.

29.02.2020 – KBS World