Paz. Mar 29th, 2020

‘Parasite’ surpasses 8 mln in admissions

‘Parazit’  8 milyon izlenmeyi geçti

Cannes ödüllü “Parazit”  cumartesi günü toplam 8 milyon izlenmeyi geçti ve 10 milyon izlenmesi olan kulüpteki diğer filmlere katılmaya hazırlanıyor.

Kore Film Konseyi’nden (KOFIC) çıkan verilere göre, “Parazit” filmin sürümünün 17.günü olan cumartesi günü saat 15.00’den önce 8 milyon izlenmeye ulaştı.

Bong Joon-ho’nun yönettiği aile hiciv filmi, bu yılki Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or’u kazandı ve 30 Mayıs’taki prömiyerinden bu yana yerel gişelerde en çok izlenen film oldu.

“Parazit”, Bong’un 2006’daki “The Host” filmi de dahil olmak üzere 10 milyondan fazla bilet satan bir avuç önceki filmin belirlediği hızın önünde.

Amiral Yu Sun-shin’in 16. yüzyıldaki kahramanları hakkında 2014 tarihli bir film olan “Roaring Currents”, Güney Kore’de 17.6 milyon görüntülenme ile en çok izlenen film olmaya devam ediyor.

handesshi

The Cannes-winning “Parasite” surpassed 8 million in total admissions on Saturday, looking poised to join other films in the 10 million club.

According to data from the Korean Film Council (KOFIC), “Parasite” reached over 8 million in admissions just past 3 p.m. Saturday, the 17th day since its much anticipated release. The family satire directed by Bong Joon-ho earned the Palme d’Or at this year’s Cannes Film Festival and has stayed at the top of the local box office since its premiere on May 30.

“Parasite” is ahead of the pace set by a handful of earlier films that sold more than 10 million tickets, including Bong’s own 2006 film “The Host.”

“Roaring Currents,” a 2014 film about Admiral Yu Sun-shin’s heroics in the 16th century, remains the most-viewed film ever in South Korea with 17.6 million admissions.

15.06.2019-YONHAP NEWS