Cts. Tem 11th, 2020

Overseas-Based Korean Artworks Displayed After Restoration at Home .

Yurtdışındaki Kore Sanat Eserleri Ülkesinde  Restorasyon Sonrası Sergilendi

Bir miras ajansı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Joseon döneminden bir düzine Kore geleneksel sanat eserinin restorasyon ve sergi için dünyanın dört bir yanından ülkeye getirildiğini söyledi. 

Seoul merkezinde Gyeongbok Sarayı’nın ön bahçesindeki Ulusal Saray Müzesi’nde devam eden sergi, içlerinde Cleveland Sanat Müzesi ve Victoria ve Albert Müzesinin de dahil olduğu dört yabancı ülkedeki altı müzeden ülkeye getirilen 12 nadir mürekkep resim  ve nakış işlerini bir araya getiriyor.

Restorasyondan sonra, denizaşırı merkezli Kore miras varlıkları, ülke dışındaki Kore miras eserlerine orijinal restorasyon muamelesi yapmayı amaçlayan bir hükümet projesi kapsamında kendi topraklarında koruma çalışmaları yapıldı.

“Kore Resimlerinin Mirasını Geri Getirmek” başlıklı sergide sergilenen en önemli eserler arasında, , “Dwelling by a Mountain Stream.”  (“Bir Dağ Akarsunda  Yaşam”) bulunmaktadır. Şimdi Cleveland Sanat Müzesi’ne ait olan eser Kore’nin son krallığı Joseon’un (1392-1910) ilk dönemlerinde kraliyet sarayı ressamının nadir bir manzara resmidir.

Sergiye, aynı müzeden “Portrait of a Scholar Official,” (“Bir Bilim Görevlisinin Portresi” ) adlı başka bir eserde, orijinal sunum formatını kazanması için  yerel bir sanat restorasyon merkezinde yeniden düzenlenerek dahil edildi.

Ayrıca, 1860’larda Kral Gojong’un reşit olmadığı  sırasında Joseon’un kral naibi  olan Yi Ha-eung tarafından yapılan siyah ipek üzerine altın orkide resmi de sergilenmekte.

Kültürel Miras İdaresi’ne göre, restorasyon uzmanları, burada yeniden düzenlenen  İsveç Uzakdoğu Antikaları Müzesi’ne ait eserlerde resme eşlik eden gizli mektuplar da buldular.

İsveç müzesinden başka bir resim çalışması olan ,”Leopard ve Magpie”, adlı eser de restore edildi ve İsveç’e dönmeden önce burada sergileniyor.

Sergide , İngiltere’deki Victoria ve Albert Müzesi’nden ve Almanya’daki Rothenbaum Müzesi’nden her ikisi de çiçek desenlerine sahip  iki işlemeli katlanır paravanda  yer alıyor.

Sergi sırasında, miras yönetimi 26 Eylül’de müzedeki son restorasyon süreci hakkında derinlemesine tartışmaların yapılacağı  bir sempozyuma ev sahipliği yapmayı planlıyor.

Yönetim “İdare, koruma ve kurtarma projesi kapsamında, denizaşırı kökenli Kore miras varlıklarının daha istikrarlı bir şekilde korunmasına yardımcı olmak ve bunları daha geniş bir izleyici kitlesine sunmak için daha fazla fırsata sahip olmak için çabalarını sürdürecek.”şeklinde açıklama yaptı.

Sergi, restore edilen sanat eserleri sahiplerine iade edilmeden önce 13 Ekim’e kadar devam edecek.

gulnursen

A dozen Korean traditional artworks from the Joseon-era traveled from around the world back home for restoration and exhibition, a heritage agency said Monday.

An exhibition under way at the National Palace Museum in the front yard of Gyeongbok Palace in central Seoul brings together 12 rare ink paintings and embroidery works brought home from six museums in four foreign countries, including the Cleveland Museum of Art and the Victoria and Albert Museum.

After restoration, the overseas-based Korean heritage assets underwent preservation works at home under a government project aimed at giving original restoration treatment to Korean heritage artworks based outside the country.

Among the most notable items on display at the exhibition, entitled “Restoring the Legacy of Korean Paintings,” are “Dwelling by a Mountain Stream.” It is a rare landscape painting by a royal court painter in the early era of Korea’s last kingdom, Joseon (1392-1910), now owned by the Cleveland Museum of Art.

Another work from the same museum, “Portrait of a Scholar Official,” joined the exhibition, having been reframed at a local art restoration center to reclaim its original presentation format.

Also on display is a gold orchid painting on a sheet of black silk by Yi Ha-eung, the regent of Joseon during the minority of King Gojong in the 1860s.

Restoration specialists found hidden letters that accompany the painting as the work, owned by Sweden’s Museum of Far Eastern Antiquities, was reframed here, according to the Cultural Heritage Administration.

Another painting work from the Swedish museum, “Leopard and Magpie,” has been restored and put on display here before being returned to Sweden.

The exhibition includes two embroidered folding screens from the Victoria and Albert Museum in Britain and the Museum at the Rothenbaum in German, both featuring flower patterns.

On the sidelines of the exhibition, the heritage administration plans to host a symposium on Sept. 26 at the museum to have in-depth discussions on the recent restoration process.

“The administration will continue efforts under the preservation and recovery project to help more stably preserve overseas-based Korean heritage assets and to have more opportunities to present them to a wider audience,” the administration said.

The exhibition runs till Oct. 13 before the restored arts works are returned to their owners.

16.09.2019 YONHAP NEWS