Cum. Eki 23rd, 2020

No. of 5G Smartphone Subscribers Rises to 260,000

5G Akıllı Telefon Abone Sayısı 260.000’e yükseldi

Güney Kore’deki 5G ağ abonelerinin sayısı, dünyada ilk kez böyle bir ağın yerel olarak 5 Nisan’da başlatılmasının ardından bir aydan daha az sürede 260 bine ulaştı.

Bilim, Bilgi ve İletişim Teknolojisi Bakanlığı, salı günü hükümet-sivil 5G hizmetleri çalışma kolunun düzenli haftalık toplantısından sonra rakamları açıkladı.

Toplantıda, Güney Kore’nin en büyük mobil servis sağlayıcıları ve cihaz üreticileri, aksaklıkları ve hataları azaltmak için akıllı telefonlarda 5G yazılımını yükseltmeyi kabul etti.

Ayrıca, kapsam genişletme ve kaliteli hizmet sağlamada kritik öneme sahip 5G baz istasyonu sayısının 22 Nisan itibarıyla ülke genelinde yüzde 7 artış göstererek 54 bin 202’ye ulaştığı da ortaya çıktı.

-Z£P-

The number of 5G network subscribers in South Korea has reached 260-thousand less than a month after the world’s first such network was launched domestically on April fifth. 

The Ministry of Science and ICT disclosed the figures after a regular weekly meeting of its government-civilian task force on 5G services on Tuesday. 

During the meeting, South Korea’s largest mobile service providers and device manufacturers agreed to upgrade 5G software for smartphones in order to reduce glitches and errors.

It was also revealed that the number of 5G base stations, which are critical in expanding coverage and providing quality service, rose by seven percent to 54-thousand-202 nationwide as of April 22nd.

01.05.2019 – KBS World Radio