Çar. Eki 28th, 2020

Nanogenerator developed to switch static energy into electricity: institute

Statik enerjiyi elektriğe dönüştürmek için nanogenerator geliştirildi: Enstitü

Bir grup Güney Koreli araştırmacı, çeşitli elektronik cihazlara güç sağlamak için genel statik enerjiden faydalanabilecek yeni bir nanogenerator geliştirdi.

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’ne (KIST) göre, yeni enerji toplama sistemi, jeneratöre giren özel bir silikon “sünger” oluşturmak için buhar kapsülleme döküm yöntemini kullanıyor.

Su ve silikondan yapılan süngerin, kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilen, nispeten güçlü ve dayanıklı bir jeneratör oluşturmak için statik elektriği yükseltmek için test edildiğini söyledi. Genişliği ve uzunluğu 2 santimetrelik bir boyuta sahip jeneratör, 875 mikrowatt üretir.

KIST, mevcut nanogenerator üretiminin birkaç saat süren çok karmaşık ve zor bir süreç içerdiğini, ancak yeni yaklaşımın toplam 10 dakika gerektirdiğini ve ucuza yapılabileceğini belirtti. Gelişimin, dünyadaki bilim adamları arasında büyük ilgi yaratan öncü sektörün büyümesini hızlandırma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Devlet tarafından işletilen teknoloji enstitüsü, sistemi aslında bir bluetooth kablosuz hareket sensörü için güç oluşturmak için test etti ve daha çok şeylerin, iletişim ağlarının ve elektronik giyilebilir ürünlerin interneti için bir güç kaynağı olarak kurulabileceğini açıkça belirtti.

Geliştirme ekibine liderlik eden KIST kıdemli araştırmacısı Song Hyun-cheol, “Keşif önemli çünkü bu tür enerji toplama cihazlarının kolayca ve az karmaşıklıkla yapılabileceğini gösterdi” dedi.

Bu arada cihazın üretim süreci, International Nano Energy dergisinin son sayısında yayınlandı.

handesshi

A group of South Korean researchers has developed a new nanogenerator that can harness commonplace static energy to power various electronic devices.

The new energy harvesting system uses a so-called vapor capsulation casting method to create a special silicon “sponge” that goes into the generator, according to the Korea Institute of Science and Technology (KIST).

It said the sponge made with water and silicon, which can be made easily and quickly, has been tested to amplify static electricity to create a relatively powerful and durable generator. The generator with a size of 2 centimeters in width and length, generates 875 microwatts.

KIST pointed out that existing nanogenerator production involves a very complex and difficult process taking several hours, but the new approach requires a total of 10 minutes and can be made cheaply. It said the development has the potential to speed up the growth of this pioneering sector that has generated much interest among scientists around the world.

The state-run tech institute said it actually tested the system to create power for a bluetooth wireless motion sensor and made clear it can be further built up as a power source for the internet of things, communication networks and electronic wearables.

“The discovery is noteworthy because it showed such energy harvesting devices can be made easily and with little complications,” said Song Hyun-cheol, a KIST senior research who led the development team.

The production process for the device, meanwhile, has been published in the latest issue of the International Nano Energy journal.

11,06,2019-YONHAP NEWS