Pts. Haz 24th, 2019

Moon Zirve’nin Ardından Seoul’a Döndü

Moon Heads Home after Summit

Güney Kore Başkanı Moon, ABD Başkanı Donald Trump ile ABD-Kuzey Kore arasındaki nükleer toplantısını yeniden alevlendirmek için buluştuğu zirvenin ardından eve döndü. 

Perşembe günü Beyaz Saray’da gerçekleşen toplantı sırasında Moon, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yakın zamanda bir zirve istediğini söylerken Trump da Kuzey Kore’nin durumu hakkında Koreler arası zirve ve diğer toplantı durumları oldukça Moon’dan kendisini bilgilendirmesini istedi. 

Başkanlık ofisinden kıdemli bir çalışanın söylediğine göre; devlet, Moon ABD gezisinden döner dönmez Koreler arası bir zirve düzenlemek istiyor. Ama yine de zirvenin ne zaman olacağı belli değil.

Bu arada Trump’ın açıklaması ise; Kuzey Kore lideri ile üçüncü bir zirvenin olması muhtemel ama aceleye gerek yok şeklinde. 

Moon, cuma günü geç saatlerde Seoul’a dönmüş olacak. 

nazozgen 

South Korean President Moon Jae-in is heading home after a summit with U.S. President Donald Trump to rekindle nuclear talks between the U.S. and North Korea.

During talks at the White House on Thursday, Moon said he will seek a summit with North Korean leader Kim Jong-un soon, while Trump asked Moon to inform him of the North’s position as soon as possible through an inter-Korean summit or other forms of contact.

A senior official at the presidential office said that the government will pursue an inter-Korean summit after Moon returns from his U.S. trip, adding nothing has been decided yet regarding the summit.

Meanwhile, Trump said a third summit with the North Korean leader could happen, but that he would not rush it. 

Moon will arrive back home late Friday.

12.04.2019 – KBS World Radio